Podzielę się dziś z Wami fantastycznymi sztuczkami lingwistycznymi, które zmieniają życie ludzi. A już na pewno usprawniają system komunikacji pomiędzy osobami, które – choć niekoniecznie dażą się sympatią – muszą się ze sobą kontaktować.
Kiedy ktoś nas naprawdę wkurza, mamy tendencję do wyrażania uczuć lub potrzeb używając komunikatu TY. Komunikat TY to w rzeczywistości negatywny osąd lub ocena wymierzone w drugą osobę. Komunikat często agresywny. Mówimy:
A wszystkiemu winne nieokiełznane emocje. Kumulują się, temperatura wzrasta, napięcie sięga zenitu. Osoba, do której się zwracamy czuje się atakowana, więc zaczyna się bronić. Konflikt wisi na włosku, a nierzadko jest początkiem burzy w szklance wody.
Aby jej zapobiec, zastąp komunikat TY komunikatem JA, który przekazuje informacje “jak JA się czuję z tym, co Ty robisz/mówisz”.
Używaj komunikatu JA
W Komunikacie JA opowiadasz o swoich uczuciach. Nie wzbudzają negatywnych emocji, stwarzają atmosferę zaufania i otwierają drzwi do oczyszczającego dialogu. Ot’ proste zdania:
– Jest mi przykro, kiedy mnie lekceważysz.
– Czuję się zakłopotana, kiedy klepiesz mnie po ramieniu.
– Poczułam się źle, że nie dotrzymałeś obietnicy.
Wobec natrętów wypróbuj technikę “zdartej płyty”
Tak, jak zdarta płyta w nieskończoność odtwarza stały kawałek piosenki, tak technika zdartej płyty polega na wielokrotnym powtarzaniu odmownej odpowiedzi. Idealne rozwiązanie, gdy ktoś jest natarczywy lub namolny i nie słyszy asertywnego – Nie ( Jak odmawiać asertywnym “nie” » czytaj tutaj ). Techniką tą zabezpieczamy się przed zbędną dyskusją oraz wpędzeniem się w poczucie winy. Może to być zarówno
– O mnie się nie martw, o mnie się nie martw,
jak i
– Mój jest ten kawałek podłogi!
Odkładaj decyzję na nieokreślone później
Zawsze, gdy czujesz się niekomfortowo i już-już masz wybuchnąć gniewem, lub gdy zbliża się do ciebie czarna i lepka niemoc, przypomnij sobie wzór asertywności, Scarlett O’Harę z “Przeminęło z wiatrem”. Choć niezrównana Scarlett nie raz wplątała się w kłopoty, obezwładniający smutek zawsze odsuwała od siebie prostym zdaniem – Pomyślę o tym wszystkim jutro.
Jutro też jest dzień. Unikanie złych decyzji, jak i unikanie nieprzemyślanych odpowiedzi, wychodzi często na dobre obu stronom. Użyj wdzięcznych i krągłych zdań:
– Czuję się niezręcznie.
– Zaskoczyłeś mnie, nie wiem, co powiedzieć.
– Porozmawiamy o tym przy innej okazji.
– Muszę to jeszcze dobrze przemyśleć.
Nie ma to jak wyprzedzająca samokrytyka
Wyprzedzająca samokrytyka to miód na uszy słuchacza zwłaszcza, gdy ma do ciebie uzasadnione pretensje. Ale ty jesteś mądrą kobietą i niech wszyscy wiedzą, że nie tylko odważnie przyznajesz się do błędów, ale też się na nich uczysz i drugi raz nie popełniasz.
Co robisz? Na widok zainteresowanej strony wykrzykujesz z szałem w oczach:
– Wiem, zawaliłam. Zaczynam nad tym pracować.
– Tak, masz rację. Przesadziłam.
Po czym rozpoczynacie konstruktywną rozmowę o naprawieniu sytuacji. Proste.
Odkrywasz karty. Niezręczne aluzje też
Ktoś publicznie rzuca aluzję do twojego niechlubnego zachowania z przeszłości? Wszyscy zebrani wiedzą o kogo chodzi i uśmiechają się półgębkiem, a ty zaczynasz czuć się jak idiotka i nie wiesz, w którą stronę skierować wzrok?
Niepotrzebnie! Gdy spytasz wprost – Czy to mnie masz na myśli? – podniesiesz przyłbicę i zmusisz dowcipnisia do wyraźnego zajęcia stanowiska. Jesteś odważna, a to zawsze wzbudza respekt. Zwłaszcza na forum grupy.
Komunikat “JA” w trudnych sytuacjach
W sytuacjach naprawdę trudnych czy stresujących nie naszywaj szkarłatnej litery na sprawcy zamieszania, ponieważ nie jest to ani eleganckie, ani komfortowe. Zbuduj linowy most i zawieś go nad wysoką przepaścią.
Taki Pomost oparty o empatię, znajomość sytuacji i osoby, twoją życiową mądrość.
Fakty – Oczekiwania – Konsekwencje
W trudnej sytuacji, kiedy jesteś zmuszona zająć jednoznaczne stanowisko, a nie masz pomysłu, jakich argumentów użyć, żeby nie zranić bliskiej osoby, wykorzystaj schemat Fakty – Oczekiwania – Konsekwencje.
Trudna sytuacja ⇒ Jesteś dla mnie ważnym człowiekiem i wiele razy mogłam na Ciebie liczyć,
Fakty ⇒ ale pożyczyłam Ci już kiedyś pieniądze i nie oddałeś mi, choć minęło 16 miesięcy.
Oczekiwania ⇒ Więc oczekuję, że mi je oddasz w ciągu pięciu dni,
Konsekwencje ⇒ w przeciwnym wypadku będę zmuszona powiedzieć o tym Twojemu partnerowi.
Panowanie nad sobą to sztuka, której zazdrościmy ludziom nazywanym “oaza spokoju”, bo kryje w sobie sprawczą moc. Wszystkie wiemy, że krzyk czy obrażanie się jest przejawem lęku i frustracji, a umiejętność powściągliwego okazywania emocji, zwłaszcza w sytuacjach ekstremalnych, jest jedną z cech pewności siebie. Wiemy też, że » nikt nie może cię zranić, oprócz samej siebie.
Jedna z moich szefowych powiedziała kiedyś, że “Umiejętność komunikowania się z drugim człowiekiem, gdy jesteśmy wzbudzone czy zestresowane, to ogromna sztuka. I warto ją posiąść, by przejąć stery i pożeglować w swoim własnym kierunku.”
Co jeszcze możesz zrobić?
Komentarze, jak zwykle, do Twojej dyspozycji.
Możesz także udostępnić wpis czy infografikę w SM, za co z góry dziękuję!