Wiele mam zastanawia się, jak korzystać z nowoczesnej wiedzy, aby wychować córkę na przebojową dziewczynę, która stawia sobie cele, ma siłę do rozwiązywania problemów i buduje harmonijne związki.

Jak dbać o rozwój emocjonalny i kształtować światopogląd dziewczynki, by wpoić jej niezbędne przekonania, które byłyby przeciwwagą dla utrwalonego w świadomości wielu „kobiecego lęku przed wychylaniem się”?
Jak nauczyć zachowań, które w prosty sposób kreują osobowość dynamicznej, odważnej kobiety? Jakie dać zabawki, by w dorosłym życiu umiały decydować samodzielnie? Jakie cechy i umiejętności wykształcić w córce, aby ufała sobie i nie płynęła z prądem krzywdzących stereotypów?
Wszystko po to, by zachęcać je do innowacyjności, dynamiki, proaktywności i sięgania po to, czego dla siebie zapragną.

Pytania, na które warto szukać odpowiedzi

 

– Czy przekazuję swojej córce stereotypy i przekonania powodujące „kobiecy lęk przed sukcesem”? ( – Dziewczynka nie powinna.., Dziewczynce nie wypada.., Dziewczynki muszą.., Tak robią chłopcy, a ty jesteś dziewczynką.., )

* * *

– Jak buduję w córce wspierające przekonania i uczę ją dbać o własne potrzeby oraz jasno wyrażać swego zdanie? ( – Świetny zamek z piasku zbudowałaś! Narysowałaś wspaniałego strażaka w spódnicy! Dobrze, że nie pozwoliłaś Jackowi w piaskownicy odebrać ci wywrotki z piaskiem! Jeśli czegoś potrzebujesz powiedz to głośno, proszę, a nie wymuszaj płaczem. )

* * *

– Jak buduję pewność siebie córki podczas zabawy spaceru, wieczornej rozmowy na dobranoc? ( – Pani z przedszkola nie ma racji, ponieważ dziewczynki mogą robić bardzo wiele rzeczy tak, jak i chłopcy. Mogą na przykład pilotować samolot, służyć w wojsku i być strażakiem, jeśli tego chcą. Ty też będziesz mogła wybrać sobie zawód, bo jesteś silna i mądra. )

* * *

– Jakie zabawki kupuję mojej córce, by inspirować ją do rozwiązywania zadań i zachęcać do technicznych eksperymentów? ( – Jak często buduję z córką niezwykłe budowle z klocków? Czy zachęcam ją do czytania encyklopedii dla dzieci? Czy starałam się zainteresować ją klockami lego-technics? Czy też kupuję jej kolejną lalkę Barbie z nadzieją, że będzie bawiła się i da mi chwilę spokoju..? )

* * *

– Jakich metod radzenia sobie z krytyką uczę moją córkę, by odważnie podejmowała i broniła własnych decyzji? ( – To nic, że teraz ci się nie udało. Następnym razem będziesz wiedziała, jak zrobić to lepiej. – Może i Asia jest lepsza z przyrody, ale Ty znasz nazwy wszystkich zwierzątek w ZOO. – Nie można być świetnym we wszystkim, najważniejsze byś poświęcała dużo czasu temu, co najbardziej lubisz robić. )

* * *

– Czy moje zachowania mogą stanowić dla niej pozytywny wzorzec do naśladowania? ( – Jak często namawiam córkę do czytania, podczas gdy ona rzadko widzi mnie z książką w ręku? Czy częściej jestem uśmiechnięta i szczęśliwa, czy też z goryczą opowiadam, jak jestem bardzo zmęczona? Czy mam własne interesujące hobby, czy poruszam się tylko po obszarach codziennych spraw? )

* * *

A może chciałabyś, aby Twoja córka opowiadała o Tobie swojej córce …

Moja mama, a twoja babcia, to silna i niezwykła kobieta. Miałam szczęście, bo nauczyła mnie odwagi i wiary w siebie. Choć czasy nie były łatwe, nigdy nie była zgorzkniała. Nie obarczała innych swoimi problemami, za niepowodzenia nie obwiniała otoczenia. Siadała, pomyślała, i zaczynała wszystko od nowa! A robiła to, co kochała i kochała to, co robiła. A przy tym jak lubiła siebie! Umiała i dawać, i prosić, i brać,  i dziękować. Nigdy nie robiła mi prezentów ze swoich kompleksów, złości czy nieszczęścia. I jeżeli zawsze mam swoje zdanie to dlatego, że moja mama zawsze powtarzała, że warto je mieć. Nawet jeżeli dostaje się za to po głowie.

Jakie cechy warto wpajać swojej małej córeczce

 

  • Elastyczność – każda Mała Dziewczynka jest wielką indywidualnością, dlatego z całego zestawu zabawek wybierasz coś specjalnie dla niej. Najważniejsze w zabawie jest to, by mieć zestaw i pełny wybór. Chce bawić się samochodami? Nie ograniczaj jej. Nie mów – Przecież tylko chłopcy bawią się wozami strażackimi. Dbaj, aby Twoja córka mogła sama wybierać, zmieniać i testować od nowa.

 

  • Własne zdanie – prosto z piaskownicy. Zachęcaj dziecko do aktywności. Używaj języka motywującego i wspierającego. Niech twoja córka uczy się głośno i bez lęku wyrażać swoje opinie. Pytaj ją o argumenty, dyskutuj, podsuwaj alternatywy. Nie mów dziecku – To nieładnie się upierać – jeśli sama nie umiesz konsekwentnie bronić swego zdania. Niech nauczy się negocjacji, wygrywania i przegrywania. Twoją rolą jest wyjaśniać córce świat w całej złożoności.

 

  • Szerokie horyzonty – zabawki zmuszające do kreatywności sprawdzają się w świecie chłopców. Dziewczynki, które się nimi bawią, w dorosłym życiu zwykle wygrywają to, co chcą. Pozwól wygrywać także i swojej córce. Rozbudzaj w niej ambicje, pokazuj, jak ważne jest stawianie przed sobą kolejnych zadań. Zamiast konkursu na najładniejszą sukienkę dla Barbie zorganizuj quiz wiedzy o bohaterach książeczek dla dzieci. Może kupując na prośbę córki jej pierwszy wóz strażacki sprawisz, że obroni doktorat z inżynierii kwantowej?

 

Współczesne mamy i ich córki coraz wyraźniej rozumieją, że nadszedł czas na zmianę zabawek w pokoju małej dziewczynki. Ponieważ przedszkole i szkoła odgrywają kluczową rolę w utrwalaniu stereotypów o podziale na strefę kobiecą-prywatną i publiczną-męską, to tylko w kontakcie z mamą dziewczynka ma szansę wyjść poza stereotypy. Coraz więcej mam ma świadomość, że tylko ucząc swe córki nowoczesnych sposobów myślenia, dają im właściwy kapitał na przyszłość.

Kapitał ten wart jest więcej niż posag w wielkiej, dębowej skrzyni. Dobrze, że młode mamy coraz częściej to rozumieją.

A Wy – jakie macie patenty na wychowanie młodych panien w duchu XXI wieku? Podzielcie się nimi w komentarzach poniżej.


Fundacja grajWysoko wydaje serie książeczek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży „Zygzakiem przez Świat..”.  W serii znalazły się „Zygzakiem przez Świat Wartości” oraz „Zygzakiem przez Świat Pieniędzy” 
Po szczegóły i darmowe fragmenty » kliknij tutaj

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 × one =