Każdego dnia odnosisz się z szacunkiem do rodziców, dziadków, szefa ( a przynajmniej okazujesz to na zewnątrz ). Masz szacunek dla godła i flagi narodowej.

Tymczasem w otaczającej cię rzeczywistości coraz częściej nie zwracasz uwagi na brak szacunku okazywanego Tobie. A czy wiesz, że nawet około 90% kryminalistów ląduje w więzieniach dlatego, ponieważ kiedyś ktoś głęboko ich upokorzył?
Nie, nie mówię, że trafisz do ich grona. Ale mam dla ciebie dobrą wiadomość. Szacunek należy się także i Tobie!

Masz obowiązek wymagać szacunku dla siebie i nie tolerować żadnego odstępstwa od tej reguły!

Bo co czujesz, kiedy w pracy wciąż rzucają ci biurko kolejne zadania „na wczoraj”, a nikt nawet nie podziekuje za pracę wykonaną w nadgodzinach? Lub kiedy podkreślane są dokonania Artura, podczas gdy twoje sukcesy pomijane grobowym milczeniem?

A jakie masz odczucia, kiedy podczas spotkań z przyjaciółmi okazuje się, że interesuje ich tylko to, co sami mają do powiedzenia? A kiedy ty odnosisz sukces, najbliżsi nie tylko go nie zauważają, ale uznają, że to nic wielkiego i nie ma o czym mówić?

Okazywanie szacunku sobie ma magiczne oddziaływanie na twoje środowisko. Kiedy ty sama siebie szanujesz, automatycznie szanują ciebie inni. Postawa pełna godności, poczucia własnej wartości, wewnętrzny spokój i zadowolenie wymuszają schylenie przed tobą czoła. Jedno spojrzenie, krótka wymiana zdań – i od razu widać, że nie pozwolisz nikomu sobą manipulować.

Jak pisał Maksym Gorki:

Trzeba tak żyć, żeby można było mieć szacunek dla samego siebie.

Szacunek dla samej siebie – co to takiego

Szacunek do samej siebie to np. dobre maniery, spokojna pewność siebie, poranne pogodne spojrzenie sobie w oczy. Nie popisujesz się, nie przechwalasz, nie grasz coraz to innych ról. Nie potrzebujesz przybierać póz. Jesteś sobą. Jesteś zrównoważoną, ciekawą osobą, której towarzystwo i praca są wartościowe dla otoczenia. Nie musisz nikomu niczego udowadniać, nie musisz porównywać się z innymi. I tego nie robisz.

galeria_650

Magia takiej postawy automatycznie wymusza godne traktowanie ciebie. I to nawet nie dlatego, że masz super osiągnięcia i świetne wyniki. Dlatego, że jesteś człowiekiem. Że znasz swoją wartość, wstajesz zaraz potem, gdy upadniesz. Wiesz, kim jesteś, wciąż się doskonalisz.

Szacunek to nie laury dla wielkich zwycięzców

Kapitan statku byłby nikim, gdyby palacze w maszynowni nie dorzucali węgla do ogromnych pieców, na bocianim gnieździe majtkowie nie wypatrywali gór lodowych, a bosman srogo nie pokrzykiwał na marynarzy odpowiedzialnych za codzienne, rutynowe zadania. Dobry kapitan wie, że bez tych ludzi statek osiadłby na mieliźnie lub roztrzaskał się o skały.
I jeśli należysz do załogi, laury należą się tobie za każde wykonane zadanie. Szacunek należy ci się też wtedy, gdy coś ci się nie udaje, a ty naprawiasz błąd i wyciagasz dla siebie lekcję.

Pytanie brzmi:

– Czy potrafisz właściwie doceniać siebie i odnosić się do siebie samej z szacunkiem?

 

I czy umiesz sprawić, by szacunek do samej siebie przerodził się w efekt kuli śnieżnej, powiększającej się wraz z każdym kolejnym dniem?


Fundacja grajWysoko wydała publikację dla dzieci i młodzieży Zygzakiem przez Świat Wartości, aby Twoje dziecko poznało i zbudowało wokół siebie świat, w którym człowiek jest PODMIOTEM, jest otoczony SZACUNKIEM i doskonale rozróżnia DOBRO od ZŁA!

Po szczegóły i darmowy fragment » kliknij tutaj

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

13 − eleven =