Twoim bastionem i nienaruszalną twierdzą powinno być twoje poczucie własnej wartości. Powinno być. A czy jest?

Kiedy nieustanie porównujesz się z innymi i wystawisz sobie negatywne oceny, kiedy nie wykazujesz aktywności, rezygnujesz z realizacji wielu swoich pomysłów, marnujesz energię na rzeczy nie przynoszące satysfakcji, tak naprawdę odrzucasz sama siebie.
A kiedy odrzucasz sama siebie, jak możesz oczekiwać akceptacji od innych?

Skąd wiesz, że potrzebujesz zbudować lub wzmocnić swoją pewność siebie?

 • cechuje cię smutek, nerwowość, brak otwartości i zaufania do ludzi,
 • nie wykazujesz aktywności, rezygnujesz z realizacji wielu swoich pomysłów,
 • czujesz, że jesteś przez innych odrzucona i masz na swój temat kiepskie zdanie,
 • w odniesieniu do ciebie działa samosprawdzająca się przepowiednia, że niczego nie potrafisz i do niczego się nie nadajesz,
 • nieustanie porównujesz się z „innymi” i wystawisz sobie negatywne oceny,
 • żyjesz z dnia na dzień i starasz się nie myśleć ani o przeszłości ani o przyszłości

W jaki sposób ty sama sobie to robisz?

Kiedy byłaś małym dzieckiem nie miałaś problemu z pewnością siebie. Gdybyś miała – nie nauczyłabyś się chodzić, zrażona wieloma kolejnymi upadkami. Tymczasem dziecko, ze swoją pasją, ciekawością i wiarą, sięga po wszystko bez ograniczeń.

Zaraz potem zaczyna się proces wychowania, edukacji, walka o miejsce w gronie równieśników, pierwsza praca, pierwszy miłosny zawód, pierwszy durny szef, pierwsza porażka… I tak, podczas kolejnych etapów życia, przejmujesz wszelkie opinie, które wypowiadają o tobie inni.
Ich oceny stają się twoimi, słowa krytyki innych osób budują twe przekonania. Zaczynasz wyobrażać sobie, że jeśli raz się coś nie udało, to kolejny raz także się nie uda. A gdy do tego dołożysz słowa usłyszane od nauczycieli, rodziców, bliskich sobie ludzi, słowa oceniające i raniące… możesz utkwić w bezruchu, z poczuciem, że tak widocznie już musi być.

Rozejrzyj się, jak wiele twórczego potencjału wielkiej liczby osób z twego otoczenia legło pod gruzami utraty poczucia własnej wartości. A może ty sama robisz to swoim dzieciom?

Poczucie własnej wartości jest bazą osobistego sukcesu

Im wcześniej sobie to uświadomisz, tym szybciej podejmiesz śmiałą decyzję i pewnego dnia zaczniesz słuchać, myśleć i tworzyć w swej głowie obrazy sukcesu. Potem zaobserwujesz u siebie pierwszą zmianę, potem kolejną i przekonasz się, jak wzrasta twoja samoocena i samoakceptacja.

Co to jest poczucie własnej wartości

 • To filar twego wewnętrznego spokoju, akceptacji, powodzenia, sukcesów.
 • To samosprawdzająca się przepowiednia, że możesz mieć wszystko, czego chcesz, pomimo, że będzie cię to kosztować nieco wysiłku.
 • To otwartość i zaufanie, przede wszystkim do samej siebie.

Jak możesz sprawdzić poziom swej samoakceptacji?

Zaznacz odpowiednie kwadraty:

 • Czujesz się równa innym, jest dla ciebie naturalne, że jesteś interesująca i wartościowa.
 • Postępujesz według własnego rozeznania, a nie pod dyktando innych ludzi.
 • Wierzysz, że potrafisz dać sobie radę nawet w bardzo trudnych sytuacjach.
 • Bez skrępowania mówisz głośno o swoich pomysłach, wyrażasz swoje zdanie, opinie, dyskutujesz na trudne tematy, potrafisz bronić własnych racji.
 • Twoja otwarta, szczera postawa doceniana jest w pracy: podczas spotkań, oceny rocznej, wyznaczania nowych zadań, podczas awansowania najlepszych pracowników na wyższe stanowiska.
 • Mocno wierzysz w wyznawane przez siebie wartości i zasady, i gotowa jesteś ich bronić nawet wbrew opinii grupy. Czujesz się jednak na tyle pewnie, że potrafisz zmienić zdanie, jeśli nowe doświadczenia i dowody pokażą, że byłaś w błędzie.
 • Skutecznie opierasz się próbom zdominowania cię przez inne osoby i jednocześnie jesteś otwarta na pomysły innych.
 • Nie ukrywasz swoich emocji i pragnień, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.
 • Twoja nowa postawa zbudowana na bazie pewności siebie, wysokiej samooceny i wiary we własne możliwości przekłada się na sukces zawodowy, awans. Zaczynasz zaspokajać swoje skrywane dotąd potrzeby, budujesz bardziej głębokie związki i relacje z osobami, na których ci zależy.

Być może spytasz – A skąd mam wiedzieć, że to wszystko prawda?

W życiu osoby, która nie ma poczucia własnej wartości,
Sytuacje Wydarzają Się Same.

podczas gdy

W życiu osoby, która ma poczucie własnej wartości,
Sytuacje Są Przez Nich Kreowane.

Dlatego niezależnie od tego, jak eleganckie założysz buty, jak bardzo multimedialną prezentację przygotujesz, aby odnieść sukces i umieć cieszyć się z niego bez ograniczeń, najważniejsza jest siła twej pewności siebie.
Ponieważ w ludziach znających swoją wartość tkwi szczególny magnes przyciągający zaufanie, szczęście i powodzenie. Wszystko, co dobre, jakby samo wpada im w ręce.

I osiągnięcie takiego stanu to właśnie jest twoje zadanie. (czytaj także » Nowa Jakość Kobiecości )

g-3

Chcesz wzmocnić pewność siebie i wiarę we własne możliwości  Najbliższe szkolenie Pewna Siebie. i kropka. odbędzie się już niebawem. Masz do wyboru spotkanie stacjonarne oraz/lub warsztat on-line. Chcesz poznać szczegóły i wziąć udział, kliknij » tutaj

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

three × 3 =