Wiesz, że Twój nauczyciel matematyki chciał, żebyś była bogata? A gdybym powiedziała, że kilku innych matematyków bardzo chciało, żebyś bogatą nigdy się nie stała? Nie zgadzasz się, naprawdę?

Więc twierdzę, że nie uważałaś na matmie!

Przypomnijmy rachunek prawdopodobieństwa

Teoria prawdopodobieństwa to dział matematyki zajmujący się zdarzeniami losowymi. Pomimo, iż nie da się przewidzieć wyniku jednorazowego, np. rzutu monetą, to jeśli powtarzany jest on wielokrotnie, pojawiają się prawidłowości, a wzory statystyczne pomagają je badać i przewidzieć.

Prawdopodobieństwo jest działem bardzo bliskim i ambitnie studiowanym przez świat finansów. Wbrew obiegowej opinii, że wykorzystuje się go wyłącznie w kasynach, jego opanowanie staje się wręcz niezbędne, gdy mówimy o ubezpieczeniach, udzielania kredytów czy dywersyfikacji ryzyka. Jak jednak pracuje przeciwko Tobie.

A ludzie są coraz biedniejsi

Już 3500 lat temu Chińczycy grali w grę podobną do naszego Multi Lotka, dofinansowując w ten sposób budowę Wielkiego Muru. W Rzymie jeden z cesarzy zakazał brania w udziału w podobnie popularnej grze niższym klasom społeczeństwa z obawy przed ich pauperyzacją.

Pierwsza europejska, oficjalna loteria powstała w 1443r. i od tamtej pory na całym świecie gramy w nie coraz częściej. W 1645 r. Blaise Pascal stworzył grę porywającą: ruletkę. Niecałe 200 lat później Louis i Francis Blanc dołożyli do niej zielone ‚0’, co miało zwiększyć prawdopodobieństwo wygrania własnego domu ( choć przyczyniła się niemal wyłącznie do budowy pierwszego kasyna w Monako ). Kasyna na całym świecie przynoszą olbrzymie zyski. W samym 2006 r. kasyna tylko w stolicy hazardu, Las Vegas, przyniosły dochód na poziomie blisko 11mld dolarów!

Rodzime Lotto

Wróćmy jednak do naszej loterii. W Polsce loterie organizuje Totalizator Sportowy. Kupony nabywamy w niemal 11 tysiącach kolektur w całym kraju. Dobrą wieścią jest fakt, że 25% ceny każdego zakładu trafia na konto Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Kultury, złych wieści jednak jest o wiele więcej.

Najpopularniejsza z pośród oferowanych gier – duży lotek – polega na skreślaniu 6 z 49 liczb i liczeniu, że skreśliliśmy te same, które później wylosuje ‚maszyna losująca’.

Oficjalny serwis lotto podaje, że zagrać można już od 3 złotych i tej kwoty w symulacjach będziemy się trzymać. Gwarantowana wygrana za trafienie 3 liczb to 20 zł, wygrana za trafioną ‚czwórkę’ to średnio 240, za ‚piątkę’ 5300. Trafiając ‚szóstkę’ można zostać milionerem. Ależ fajnie byłoby w końcu ją trafić!

Co który los wygrywa ?

Gdy weźmiemy pod uwagę rachunek prawdopodobieństwa okazuje się, że szansa na trafienie :

Trójki – 1 do 57

Czwórki – 1 do 1032

Piątki – 1 do 54 201

Szóstki – 1 do 13 983 816

Przeliczmy:

3zł (pojedynczy los) x 57 (trójka) = 171 zł (gwarantowana wygrana – 20 zł)

3 zł x 1032 (czwórka) = 3096 zł (średnia wygrana – 240 zł)

3 zł x 54 201 (piątka) = 162 603 (średnia wygrana – 5300 zł)

Dzięki tym prostym liczbom już widać, kto NA PEWNO zarabia na loteriach. I widać, że nie jesteś to Ty. Tobie pozostaje prawdopodobieństwo. Oczywiście szansa, że pozostali uczestnicy loterii skreślą 13 983 815 niewłaściwych liczb, a Ty ten jeden prawidłowy zestaw, istnieje i nadal możesz wygrać. Jednak czas skupić się na czymś bardziej prawdopodobnym.

Alternatywa dla loterii – magia procentu składanego

Pamiętasz, w poprzednim artykule mówiliśmy o procencie składanym i o tym jak Twoje pieniądze mogą dzięki niemu na Ciebie pracować. Zobaczmy więc, czy jesteś w stanie wygrać w swoje prywatne lotto..

3 zł dziennie (a myślę, że większość prawdziwych graczy przeznacza na grę nieco więcej) x 365 dni w roku daje 1095 zł. Co gdyby inwestować taką kwotę co rok przez 30 lat przy założeniu 10% wzrostu w skali roku ?

Wzór na procent składany przy regularnej ( corocznej ) wpłacie :

V * (1 + r)* ((1+r)^n-1)/r = Vo

V = Wartość bieżąca ( Zainwestowana przez Ciebie kwota )

r. = Roczna stopa zwrotu ( procentowy zysk, który przynosi inwestycja, wyrażony jako ułamek dziesiętny, 10% = 0,1 )

n = Liczba okresów ( liczba lat przez, które pracują Twoje pieniądze )

Vo = Wartość przyszła ( Wartość zainwestowanej przez Ciebie kwoty po określonej liczbie lat )

^ = Znak podniesienia do potęgi

daje nam

1095 zł * (1 + 0,1) * ((1 + 0,1)^30-1)/0,1 = 198 133, 05 zł

Gdyby Twoja inwestycja potrwała 10 lat dłużej (czyli razem na 40 lat)

1095 zł* (1 + 0,1) * ((1+0,1)^40-1)/0,1 = 533 102, 73 zł

 

Zdobądź bogactwo dzięki rzuceniu palenia!

Jak widzisz, przeciętny długoletni gracz mógłby bez większego ryzyka zapewnić sobie połowę głównej wygranej. 1095 zł rocznie nie jest też zbyt dużą kwotą. Tak naprawdę jest to równowartość jednego hamburgera dziennie albo 2 paczek papierosów tygodniowo.

Średnia 30-letnia inwestycja na poziomie 4000-6000 zł rocznie może Ci przynieść niewiele mniej niż totolotek: policzmy przy 5000 zł – wzrost 10% w skali roku – czas 30 lat

5000 * (1 + 0,1) * ((1+0,1)^30 -1)/0,1 = 904 717,12 zł

Ponownie przypomnę, że kwota ta będzie z uwagi na ciągłą inflację (spadek wartości pieniądza) warta o wiele mniej, jednak z pewnością warta będzie więcej, niż Twoja najbardziej prawdopodobna wygrana w totalizatorze sportowym lub kasynie … 0 zł.

Czego się nauczyłaś ?

Zacznij więc od tego by rachunek prawdopodobieństwa nie działał przeciwko Tobie, a procent składany pracował na Twoją korzyść. A ja gwarantuję Ci, że Twoja sytuacja finansowa poprawi się zdecydowanie. Bo tak na prawdę nie potrzeba wiele, by być bogatą…

I kto teraz powie, że nie warto było uważać na matmie?

Fundacja grajWysoko wydała publikację dla dzieci i młodzieży Zygzakiem przez Świat Pieniędzy poświęconą w całości nauce mądrego myślenia o pieniądzach. Od dziś wprowadzaj swoje dziecko w Świat Pieniędzy, aby radziło sobie z zarządzaniem i inwestowaniem!

Po szczegóły i darmowy fragment » kliknij tutaj


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

fourteen + 2 =