Formuła Sukcesu TEFCAS jest niezastąpiona, gdy chcę zrealizować swoje cele. I zanim o niej opowiem, przyjrzymy się, jakimi zasadami kieruje się mózg podczas codziennego funkcjonowania.

Badania nad tymi zagadnieniami podjął Tony Buzan, prekursor badań neurologii ludzkiego mózgu, twórca m.in. mnemotechnik i techniki Map Myśli.

Opisał 7 zasad funkcjonowania mózgu:

1. Mózg pracuje zgodnie z zasadą synergii informacji.

2. Mózg to mechanizm dążący do sukcesu.

3. Mózg dysponuje zdolnościami perfekcyjnego imitowania zachowań.

4. Mózg potrzebuje pełnego obrazu – samodzielnie wypełnia wszystkie luki.

5. Mózg stale poszukuje nowej wiedzy i informacji.

6. Mózg poszukuje prawdy.

7. Mózg jest wytrwały!

Formuła Sukcesu TEFCAS

Ponieważ ludzki mózg potrafi tworzyć nieskończenie wiele myśli i idei, wyobrażam sobie, co by się stało, gdybym skierowała całą jego kreatywną moc na realizację wybranych celów.

Właśnie na tym polega model TEFCAS. TEFCAS to skrót od pierwszych liter

rials – próby

vents – wydarzenia

eedback – wnioski

heck – kontrola

djust – korekta

uccess – sukces

 

Tak więc, aby osiągnąć sukces, wykonuję kolejne kroki :

Definiuję sukces wychodząc z założenia, że mózg stale do niego dąży i potrzebuje wyraźnego celu, do którego mógłby zmierzać.

Wypróbowuję wszystkie podsuwane przez mózg sugestie, żeby wyznaczyć kierunek działania.

Wydarzenie jest nieodłącznym elementem prowadzania prób. Podejmując działanie, wykorzystuję także każdą nadarzającą się okazję, która może mnie zbliżyć do sukcesu.

efektów swoich działań wyciągam wnioski samodzielnie lub wsłuchuję się w komentarze innych osób.

Kontroluję uzyskane informacje przed ich zaakceptowaniem: mózg stale poszukuje prawdy i potrzebuje precyzyjnych danych do skorygowania planów na przyszłość.

Wprowadzam korekty zgodnie z wiadomościami zebranymi na etapie oceny i wyciągania wniosków. Pozostaję jednocześnie elastyczna i otwarta na wszystko, co dzieje się wokół.

W razie konieczności powtarzam formułę TEFCAS.

Osiągnij i Ty sukces, który wcześniej zdefiniowałaś. Świętuj jego osiągnięcie i ciesz się nim! A potem zacznij kreować nowe cele.

 

Czy wiesz już, kiedy zastosujesz
Formułę Sukcesu TEFCAS
jako narzędzie do realizacji wybranych celów? 

 

 

Kategorie: Działaj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

five × 5 =

Powiązane Posty

Działaj!

Myśl o sobie dobrze..!!

Dziś prowokacja dla kobiet i tylko dla kobiet. Bo gdyby tak – wyobraź sobie – z jakiejś okazji, lub tak zupełnie bez okazji… myśleć o sobie dobrze? Poważnie? Nigdy tego nie robiłaś? Nie szkodzi, ponieważ Czytaj więcej…

Działaj!

Motywacja. Nieokiełznana motywacja. To jest to!

Zbyt często się zdarza, że nie potrafisz pokonać ukrytego lenia i odwlekasz realizację marzeń, pragnień, hobby na nie-wiadomo-kiedy? A czy chcesz to zmienić? Chcesz poczuć, jak to jest, gdy zawładnie Tobą nieokiełznana motywacja? Motywacja – to Czytaj więcej…

Działaj!

Tego lata zmień wszystko!

Kulturowe i społeczne stereotypy nie dają kobietom wyboru. Wysoką cenę płacimy za realizację własnych pragnień. A gdy ściany swego mieszkania tapetujesz od lat tak samo, oznacza to, że nie zdajesz sobie sprawy, że masz też inne możliwości. Tego lata zmień Czytaj więcej…