Każda z nas ma mocne i słabe strony. Jednak jak często zastanawiamy się nad nimi? Z jednej strony nie wykorzystujemy swojego potencjału, a z drugiej same przed sobą ukrywamy niedoskonałości.

I choć słabe strony wcale nie muszą przeszkadzać w osiąganiu celów, przeważnie to one otwierają listę powodów, dla których większość z nas stoi w miejscu i nie mam mocy ruszyć z kopyta do przodu.

Czy powodem jest brak wiedzy, jak ważna jest samoświadomość, czy nie zadawanie sobie właściwych pytań, czy może strach przed odkryciem siebie, spojrzeniem w lustro i zobaczenie w nim osoby, która naprawdę jesteśmy?

Wiedza o tym, jakie masz  mocne i słabe strony

staje się początkiem ważnej przemiany osobistej i kolejnym krokiem do zawodowych sukcesów. Tylko zdając sobie sprawę ze swoich możliwości, bez kompleksów podejmujemy się realizacji nowych wyzwań. Jednocześnie pracujemy nad słabościami tak, aby sprostać pojawiającym się szansom.

Ideą Analizy SWOT jest poznanie, jakie masz mocne i słabe strony na tle istniejących szans i zagrożeń.

Zrób sobie Analizę SWOT » tutaj

Warto przy tym dodać, że Analiza SWOT wykorzystywana jest nie tylko do określania pozycji i potencjału działań ludzi. Doskonałe sprawdza się do oceny przedsiębiorstw, organizacji, partii politycznych, itp.

Analiza swot

Jak poznać samą siebie

Poznanie samej siebie to proces ciągły. Bazuje na gromadzeniu informacji o sobie, swoich zachowaniach, reakcjach, emocjach i odczuciach. Proces ten powinien odbywać się systematycznie, przez określony czas. Unikamy tym samym wyciągania wniosków na podstawie pojedynczych sytuacji czy też sytuacji, które miały miejsce w podobnych sobie okolicznościach.

Analiza własnej osobowości to także konfrontacja swoich obserwacji i wniosków z ocenami i zdaniem innych osób. W świecie kobiet bardzo często zdarza się, że nasza własna opinia o sobie jest bardzo zaniżona.


Zbyt często zbyt wielu kobietom zdarza się kompletnie nie zdawać sobie sprawy, że stać ich na wiele więcej!

Z drugiej strony lubimy przeceniać własne siły, bierzemy na siebie zbyt wiele obowiązków, wymagamy od siebie za dużo, wciąż usiłując udowodnić sobie ( a przede wszystkim otoczeniu ) własną wartość. A pogoń za poklaskiem i zbyt wysoka samoocena mogą doprowadzić do stresu, wypalenia i izolacji.

Dlaczego Analiza SWOT jest jedną z najbardziej efektywnych metod rozwoju i osiągania celów?

Ponieważ działa jak rozpoznanie wroga. Znając siebie i warunki, w jakich przyszło nam działać, nie daję się pokonać słabościom i jednocześnie optymalnie wykorzystuję swój potencjał.

Mocne i słabe strony są analizowane w kontekście szans i zagrożeń, jakie na nas czekają ( i jakie czyhają! ). A to wszystko sprawia, że efektywność wzrasta niewspółmiernie do wkładanego wysiłku. Inaczej spaceruje się po lesie z zamkniętymi oczami, a inaczej trzymając w ręku silnie świecącą latarkę, prawda?

Analiza SWOT jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia każdej zmiany

Efektywność Analizy SWOT jest bardzo wysoka pod jednym warunkiem: gdy jesteś zainteresowana wynikami i naprawdę chcesz je wykorzystać do wprowadzania zmian.

Z tym narzędziem praca nad słabościami, wykorzystywanie szans czy omijanie zagrożeń stają się o wiele prostsze. Łatwiej pokonać przeciwności patrząc z perspektywy posiadanych zalet, z których istnienia wcześniej nie zdawałyśmy sobie często sprawy.

Zrób sobie Analizę SWOT »tutaj

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ten − 7 =