Jak single w Polsce myślą o związkach i ich społecznej roli? Raport 2017

Kiedy myślimy o singlach, pojawia się wiele pytań. Czy postrzegamy ich w szczególny sposób? Co wiemy o ich motywacjach, potrzebach, recepcie na życie, związku oraz sposobie odbierania siebie w społeczeństwie? Czy singielstwo jest ich świadomym wyborem, czy raczej niewygodną koniecznością? Czy osoby samotne są pewne własnej wartości niezależnie od swego statusu, czy raczej postrzegają siebie i resztę świata wyłącznie przez pryzmat samotności?

Czy wiemy, jakie były przyczyny rozpadów ich poprzednich związków? Jak wyglądają sprawy intymne singli, jak postrzegają rolę kobiety i mężczyzny w związku i jakie są ich plany rodzinne i osobiste?

Poszukiwanie miłości

Ponad połowa singli aktywnie szuka partnera. A jaki on powinien być? Jedynie 19% mężczyzn i 21% kobiet – singli badanych przez serwis matrymonialny MyDwoje.pl deklaruje, że brak partnera nie doskwiera im za bardzo. Większość singli przyznaje, że poszukiwanie partnera determinuje ich życie.

A co tak naprawdę działa podczas randki na kobiety? Co przyciąga płeć przeciwną? Okazuje się, że pożądaną cechą partnera jest empatia.

27% mężczyzn i 23% kobiet uważa, że ważne jest to, czy partner słucha i w jaki sposób patrzy.
26% panów i 17% pań chce mieć pewność, że znajomość będzie trwała, dzięki temu, że obie strony będą mogły ze sobą ciekawie rozmawiać.
22% kobiet i 11% panów nie wyobraża sobie relacji z kimś, kto nie potrafi zachować się odpowiednio do sytuacji i dostosować do okoliczności.
W poszukiwaniach partnera kobietom zdecydowanie zależy na poczuciu bezpieczeństwa. Prawie 60% pań jest pewnych, że chcą wiedzieć, że słowa „możesz na mnie polegać”, to pewna deklaracja.
Kolejne 24% kobiet pragnie całkowitej szczerości.
Natomiast 37% mężczyzn wskazuje najprostszą ścieżkę do ich serca: od przyjaźni do miłości. 25% panów chce, by ich adorować i podziwiać.

Sprawy intymne singli

Czy single potrafią rozmawiać o seksie? Od temperamentu, przez seksapil aż do umiejętności rozmowy o seksie okazuje się, że rozmowy dotyczące współżycia nie są dla nich problemem. Jednak mężczyźni w 52% wolą używać zdrobnień, kolokwializmów i potocyzmów, najlepiej takich, które rozumieją razem z partnerką, natomiast kobiety (40%) preferują styl zdecydowanie bardziej fachowy.

Single bez problemu przyznają się również do erotycznych fantazji. Ponad 40% mężczyzn ma je często. 23% kobiet również często oddaje się marzeniom o seksie. Samotni zdecydowanie są zainteresowani miłosnym zbliżeniem i chcieliby kochać się nawet częściej niż jeden raz dziennie. 38% Singielek i 59% Singli przyznaje, że seks jest dla nich istotną sprawą.

A co według Singli jest najbardziej seksowne w płci przeciwnej?

45 % mężczyzn uznaje za najbardziej pociągającą kobiecą twarz, 14% panów zwraca uwagę na nogi, 12% skupia się na kobiecych oczach.
50% kobiet zwraca uwagę na twarz wybranka, 23% deklaruje, że najbardziej intrygujące są oczy, natomiast 17%, że dłonie.

Poglądy singli na rolę społeczną kobiet i mężczyzn

Jak rolę swojej partnerki lub swojego partnera widzą single? Kto w związku ma nosić spodnie, a kto przejąć obowiązki domowe? Mężczyźni chcieliby, by ich kobieta była przede wszystkim wzorową żoną. Prawie 40% oczekuje, że relacje z mężem będzie stawiała na pierwszym miejscu. 28% panów wymaga od kobiet, by były superwoman – partnerkami nowoczesnymi, dbającymi o męża, poświęcającymi się dzieciom, świetnie prowadzącymi dom oraz pracującymi zawodowo.

Kobiety również nie pozostawiają panom złudzeń. Aż 50% oczekuje, że mężczyzna będzie herosem, łączącym wszystkie role – robiącym karierę, wyręczającym w pracach domowych oraz potrafiącym zająć się dziećmi i być wzorowym mężem. 17% badanych pytanych pań, by mężczyzna zapewnił jej byt, fundując wszelkie zachcianki.

A jak sami zainteresowani sprawdzają się przy zawiązywaniu relacji? Aż 92% respondentek woli, gdy mężczyzna rozpoczyna kontakt, jednak mężczyźni również chcą być zdobywani – 71% woli, by kobieta przejęła inicjatywę. Mężczyźni są również coraz bardziej ulegli w sprawach spornych. 30% mężczyzn ustąpi w imię zgody, podobnie postąpi tylko 19% kobiet, wolą one kompromis – 77% zapytanych. Rację przyznaje im 66% mężczyzn.

A plany na przyszłość?

Aż 2/3 badanych singli zdecydowanie pragnie związku małżeńskiego. Co ciekawe, więcej, czyli 67%, mężczyzn niż kobiet – 60%. Stałego nieformalnego związku partnerskiego oczekuje 38% pań i 28% panów. Aż 78% mężczyzn i 69% kobiet chciałoby jednak sprawdzić się przed ślubem i w związku z tym zamieszkać razem z przyszłym małżonkiem. Si

Single mają również plany dotyczące powiększenia rodziny. 37% zapytanych, w tym 58% mężczyzn i 52% kobiet, pragnie przynajmniej dwójki maluchów. Dziecko jest znacznie mniej pożądane przez osoby po przejściach. Tylko 18% rozwiedzionych kobiet i 30% mężczyzn chciałoby przywitać nowego członka rodziny w nowym związku.

Zazdrość i najpopularniejsze powody rozpadu związków

Czy będąc w związku single są bezgranicznie ufni? Aż 46% mężczyzn i 36% kobiet przyznaje się do zazdrości. Jednak aż 55% panów i 68% pań deklaruje uczciwość nie tylko z obawy przed karą. Czy jest więc się czego obawiać? Ponad 80% dopuszcza możliwość skłamania w skrajnej sytuacji. Jednak związki najczęściej rozpadają się z powodu niezgodności charakterów, co deklaruje 23% mężczyzn i 15% kobiet. 18% singli i 17% singielek przyznaje, że kluczowym powodem decydującym o rozpadzie ich związku była zdrada.

W poszukiwaniu szczęścia

Na podstawie przytoczonych danych można stwierdzić, iż single w Polsce są tradycjonalistami, pragnącymi, jak każdy z nas, szczęścia, marzącymi o wyjątkowej relacji, opartej na solidnych podwalinach. Single oczekują stałego związku z osobą otwartą, spełniającą role przypisane danej płci.

Zobacz wyniki badań, przeczytaj i pobierz : Raport opinii -Tak myślą single w Polsce 2017

 

Dodaj komentarz