Wielokrotnie słyszę w rozmowach o pieniądzach, że są czymś naprawdę złym. I że ci biedni nie powinni być motywowani potrzebą ich posiadania, ponieważ to „boli” i obniża poczucie własnej wartości. I sprawia, że czują się „gorsi”.

Zastanawiam się nieustannie, skąd wzięły się takie przekonania, i jakie tak naprawdę w swej naturze są pieniądze.

Co mówią biedni, co mówią bogaci

Od dziecka jesteśmy zasypywani sentencjami, które w naszych umysłach ucierają to, co i jak myślimy przez wiele kolejnych lat. Od dziecka pamiętamy więc kilka takich zdań:

– Pierwszy milion trzeba … ukraść ( więc każdy bogaty to złodziej? )
– Tatuś jest biedny, ale … przynajmniej uczciwy ( a czy wiadomo to aby na pewno? )
– Pieniądze … szczęścia nie dają (więc szczęśliwi są wszyscy nie płacący swego czynszu? )

Nawet religia kształtuje światopogląd przeciw posiadaniu pieniędzy. Znajomy ksiądz często cytował z pisma świętego prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do królestwa niebieskiego.

Pieniądze to beznadziejny Pan, ale świetny sługa

A bogaci mówią, że pieniądze dają możliwości!

że dają wolność, i że ta wolność to także i szczęście. Zapytani czy pieniądze są dobre, myślą o swoich oszczędnościach, inwestycjach, wynajmowanych nieruchomościach, stałym zysku, który trafia na ich konto i z pełnym przekonaniem mówią – TAK. Pieniądze są dobre.

Nóż jest długi, nóż jest zły..

Biedni mówią, że pieniądze są złe, gdyż pytani o nie myślą o swoich długach, kredytach, zaległych rachunkach, zobowiązaniach i tych wszystkich rzeczach, na które nie mogą sobie pozwolić.
Jednak, to wszystko to tylko przekonania. Pieniądze same w sobie nie mogą być ani dobre, ani złe. Jak nóż. Jest dobry czy zły ?

Jeśli złapiesz go za ostrze, pokaleczysz się i możesz uznać za niepożądany przedmiot. Jeśli chwycisz go za rękojmię, z całą pewnością jesteś po jego lepszej stronie. Jednak nadal możesz wykorzystać go do zrobienia komuś krzywdy. Ale możesz użyć go np. do pokrojenia chleba i rozdzielenia go wśród swoich dzieci. Możesz też uwolnić nim kogoś z więzów.

Jest tak, bowiem tak nóż, jak i pieniądze, są jedynie narzędziami w naszych rękach.

Jaki masz problem z pieniądzmi?

Słyszę często od ludzi, że ktoś ma problem z pieniędzmi. Ale same w sobie pieniądze nie mogą być problemem. Wszystko zaczyna się w myślach, przekonaniach i tym jak się z nimi obchodzimy. Problem zawsze jest gdzieś w środku nas.
Brak pieniędzy ( a to najczęstszy „problem” ) jest jedynie objawem tych przekonań. A może objawem braku edukacji finansowej?

Kiedy nauczysz się, jak odpowiednio nazywać i myśleć o pieniądzach, zauważysz, jak ich suma zaczyna rosnąc na Twoim koncie. Często wystarczy poznać wręcz podstawowe zasady.

Poznaj zasady myślenia o pieniądzach

  • Zmień myśli, które nosisz w sobie i które sprawiają, że wciąż cierpisz na brak pieniędzy.
  • Postanów być bogatą. To pierwszy krok, by taką się stać.
  • Naucz się korzystać z narzędzi, które masz do dyspozycji. Zacznij od edukacji finansowej.
  • Gdy zdobędziesz odpowiednią wiedzę, pieniądze w Twoich rękach będą już zawsze tylko „dobre”.
  • Pamiętaj, że problemy, które możesz mieć z nimi związane, wychodzą wszystkie z głębi Ciebie. Świat na zewnątrz jedynie odbija twój wewnętrzny świat.

Wykorzystaj pieniądze mądrze, a będą pracować dla Ciebie. Bądź nierozważna, a Ty będziesz pracować na nie.

Fundacja grajWysoko wydała publikację dla dzieci i młodzieży Zygzakiem przez Świat Pieniędzy poświęconą w całości nauce mądrego myślenia o pieniądzach. Od dziś wprowadzaj swoje dziecko w Świat Pieniędzy, aby radziło sobie z zarządzaniem i inwestowaniem!

Po szczegóły i darmowy fragment » kliknij tutaj

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

one × 2 =