Wielokrotnie słyszę w rozmowach o pieniądzach, że są czymś naprawdę złym. I że ci biedni nie powinni być motywowani potrzebą ich posiadania, ponieważ to „boli” i obniża poczucie własnej wartości. I sprawia, że czują się „gorsi”.

Zastanawiam się nieustannie, skąd wzięły się takie przekonania, i jakie tak naprawdę w swej naturze są pieniądze.

Co mówią biedni, co mówią bogaci

Od dziecka jesteśmy zasypywani sentencjami, które w naszych umysłach ucierają to, co i jak myślimy przez wiele kolejnych lat. Od dziecka pamiętamy więc kilka takich zdań:

– Pierwszy milion trzeba … ukraść ( więc każdy bogaty to złodziej? )
– Tatuś jest biedny, ale … przynajmniej uczciwy ( a czy wiadomo to aby na pewno? )
– Pieniądze … szczęścia nie dają (więc szczęśliwi są wszyscy nie płacący swego czynszu? )

Nawet religia kształtuje światopogląd przeciw posiadaniu pieniędzy. Znajomy ksiądz często cytował z pisma świętego prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do królestwa niebieskiego.

Pieniądze to beznadziejny Pan, ale świetny sługa

A bogaci mówią, że pieniądze dają możliwości!

że dają wolność, i że ta wolność to także i szczęście. Zapytani czy pieniądze są dobre, myślą o swoich oszczędnościach, inwestycjach, wynajmowanych nieruchomościach, stałym zysku, który trafia na ich konto i z pełnym przekonaniem mówią – TAK. Pieniądze są dobre.

Nóż jest długi, nóż jest zły..

Biedni mówią, że pieniądze są złe, gdyż pytani o nie myślą o swoich długach, kredytach, zaległych rachunkach, zobowiązaniach i tych wszystkich rzeczach, na które nie mogą sobie pozwolić.
Jednak, to wszystko to tylko przekonania. Pieniądze same w sobie nie mogą być ani dobre, ani złe. Jak nóż. Jest dobry czy zły ?

Jeśli złapiesz go za ostrze, pokaleczysz się i możesz uznać za niepożądany przedmiot. Jeśli chwycisz go za rękojmię, z całą pewnością jesteś po jego lepszej stronie. Jednak nadal możesz wykorzystać go do zrobienia komuś krzywdy. Ale możesz użyć go np. do pokrojenia chleba i rozdzielenia go wśród swoich dzieci. Możesz też uwolnić nim kogoś z więzów.

Jest tak, bowiem tak nóż, jak i pieniądze, są jedynie narzędziami w naszych rękach.

Jaki masz problem z pieniądzmi?

Słyszę często od ludzi, że ktoś ma problem z pieniędzmi. Ale same w sobie pieniądze nie mogą być problemem. Wszystko zaczyna się w myślach, przekonaniach i tym jak się z nimi obchodzimy. Problem zawsze jest gdzieś w środku nas.
Brak pieniędzy ( a to najczęstszy „problem” ) jest jedynie objawem tych przekonań. A może objawem braku edukacji finansowej?

Kiedy nauczysz się, jak odpowiednio nazywać i myśleć o pieniądzach, zauważysz, jak ich suma zaczyna rosnąc na Twoim koncie. Często wystarczy poznać wręcz podstawowe zasady.

Poznaj zasady myślenia o pieniądzach

  • Zmień myśli, które nosisz w sobie i które sprawiają, że wciąż cierpisz na brak pieniędzy.
  • Postanów być bogatą. To pierwszy krok, by taką się stać.
  • Naucz się korzystać z narzędzi, które masz do dyspozycji. Zacznij od edukacji finansowej.
  • Gdy zdobędziesz odpowiednią wiedzę, pieniądze w Twoich rękach będą już zawsze tylko „dobre”.
  • Pamiętaj, że problemy, które możesz mieć z nimi związane, wychodzą wszystkie z głębi Ciebie. Świat na zewnątrz jedynie odbija twój wewnętrzny świat.

Wykorzystaj pieniądze mądrze, a będą pracować dla Ciebie. Bądź nierozważna, a Ty będziesz pracować na nie.

Fundacja grajWysoko wydała publikację dla dzieci i młodzieży Zygzakiem przez Świat Pieniędzy poświęconą w całości nauce mądrego myślenia o pieniądzach. Od dziś wprowadzaj swoje dziecko w Świat Pieniędzy, aby radziło sobie z zarządzaniem i inwestowaniem!

Po szczegóły i darmowy fragment » kliknij tutaj

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 + 17 =

Powiązane Posty

To Takie Proste

Jak sprawić, by pieniądze nas kochały?

Większość osób ma problem z operowaniem pojęciem PIENIĄDZE. Zdecydowana większość w ogóle nie dba o swoje finansowe poletko uprawiając na nim w najlepszym razie trójpolówkę. Pierwszym z powodów jest fakt, że nikt nigdy im nie Czytaj więcej…

więcej Pieniędzy

Jak uchronić się przed popadnięciem w długi?

Życie ponad stan nie jest najlepszą filozofią. Prędzej czy później trzeba zacząć spłacać zaciągnięte zobowiązania, w przeciwnym razie możemy mieć spore problemy finansowe. Jak chronić się przed nadmiernym zadłużeniem? Moją intencją nie jest namawianie do ascetycznego trybu życia, Czytaj więcej…

więcej Pieniędzy

Strategia uników, Ekonomia Przetrwania

Ponad 2 miliony Polaków ma już kłopoty ze spłacaniem zaciągniętych zobowiązań. Statystyki w tym wypadku nie kłamią. To gigantyczny problem społeczny. Niestety niewypłacalność w budżecie rodzinnym w większości sytuacji pojawia się niejako na własne życzenie. Jako efekt decyzji o Czytaj więcej…