A gdybym Ci powiedział, że Twój nauczyciel matematyki próbował Cię nauczyć jak zostać milionerką, ale nie uważałaś..?

Jasne! Powiedziałabyś, że gdyby tylko uczyli czegoś takiego w szkole, zaraz zaczęłabyś uważać, notować i tuż po ostatnim dzwonku stosować w życiu. A szkołę skończyłabyś z czerwonym paskiem lub innym wyróżnieniem.

Ponieważ doczekałam się czerwonego paska, wciąż kilka licealnych lekcji intensywnie odświeżam do dziś. Szczególnie te z matematyki, na których wiele moich koleżanek notorycznie ewidentnie przysypiało. A dziś nawet nie wiem, czy obejmuje je program.

Garniec złota do wyboru?

Wyobraź sobie, że jeden z Twoich snów się urzeczywistnia i do Twoich drzwi puka niski, ubrany na zielono facet ze śmieszną bródką, trzymając w wyciągniętych rękach garniec pełen złotych … Polskich Złotych. Mówi Ci, że przyszedł by wręczyć Ci majątek, który wygrałaś w boskiej loterii, ale sama musisz zdecydować, w jakiej formie
masz go otrzymać.

Na decyzję masz 30 sekund odkąd skończy mówić. A opcje są dwie:

1.
Dostajesz w tej chwili od niego 10 mln zł.

2.
Dostajesz dziś 1 gr. i przez najbliższy miesiąc codziennie 2 x więcej.

Patrzysz w kalendarz, mamy listopad, co daje 30 dni… Zostało Ci jakieś 20 sekund na podjęcie decyzji.. Szybko kalkulujesz, że za siedem dni dostałabyś jakieś 64 gr, lub jeśli jesteś naprawdę szybka, docierasz do końca drugiego tygodnia – czyli prawie połowy miesiąca – i stwierdzasz, że 81,92 zł to nadal niewiele. Koniec czasu! 10 mln zł do ręki, bez podatku brzmi nieźle, co?

Wybierasz opcję numer 1, zielony karzeł ucieka. Siadasz z kalkulatorem i liczysz dalej, by po chwili odkryć, że pogrzebałaś właśnie łącznie ponad 21 mln zł ( sama oblicz wg wzoru poniżej ) dla marnych milionów 10… “Zamienił stryjek …” jak to mówią … ech, ta matematyka!

Albert Einstein i 8 cud świat

Wróćmy do rzeczywistości, bez skrzatów i garnców złota, za to do lekcji matematyki o procencie składanym. Okazuje się, że zaledwie znikoma część z nas kiedykolwiek wykorzystała tę wiedzę w praktyce. Albert Einstein określał procent składany jako najwybitniejszy wynalazek ludzkości. Mawiał, że

Procent składany to prawdziwy 8 cud świata

Ty też nie uważałaś na lekcji! Dlaczego wcześniej nikt Ci o tym nie powiedział?!

Wybitność i cud procentu składanego

Procent składany to taki sposób oprocentowania wkładu pieniężnego, w którym odsetki doliczane do zainwestowanej kwoty. Procentują wraz z „wkładem” w kolejnych okresach inwestowania. Tak zwane odsetki od odsetek.

Wyobraź sobie, że od dziecka odkładasz z kieszonkowego 50 zł miesięczne. Po 10 latach ( i pamiętnej lekcji matematyki, z której wyjątkowo postanowiłaś skorzystać ) masz 6000 zł, które decydujesz się zainwestować. Lokujesz pieniądze na fundusz inwestycyjny, który daje Ci 10% wzrostu w skali roku ( dziś to optymistyczne założenia, przy podwyższonym poziomie ryzyka ).

1 Rok : 6000 * 110%
(Twoje 100% + 10% zysku) = 6600 zł

Zysk po pierwszym roku wyniósł dokładnie tyle, ile do tej pory rocznie odkładałaś (12 x 50 zł = 600 zł) więc postanawiasz więcej już nic nie dokładać, pozostawiając swoje już 6600 zł na łaskę lub niełaskę rynku.

Jak opłacić studia dzieciaka nie wydając nawet złotówki?

Zdajesz maturę, idziesz na studia, zaczynasz pierwszą pracę, całkowicie zapominając, że gdzieś tam pracują na Ciebie Twoje odłożone pieniądze. Miałaś 18 lat, gdy je zainwestowałaś.

24 lata później, gdy Twoje dziecko jest osiemnastolatkiem, zastanawiasz się, jak w przyszłym roku sfinansować jego studia. Przypominasz sobie o swoim funduszu. Jak myślisz, ile znajduje się na rachunku? Czy starczy Ci na opłacenie studiów?

Teraz wykorzystamy wzór (niezbyt trudny i nie musisz uczyć się go na pamięć, w końcu od czego są tablice
matematyczne ( zakładam, że wiesz, co to takiego )

czyli

6000 zł * (1 + 0,1)^24 = 59 098 zł ( zaokrąglijmy do 60 000 zł do dalszych obliczeń )

Wyobraź sobie, w ciągu 24 lat Twoje pieniądze zwiększyły swoją wartość niemal 10-krotnie. Jeśli zostawisz je na funduszu przez kolejny rok, zakładając kolejny wzrost o 10%, zysk wyniesie dokładnie tyle, ile kiedyś odkładałaś przez 10 lat po 50 zł miesięcznie – 6000 zł!

Dzisiaj Twoje pieniądze wypracowują Ci taki zysk w ciągu roku. Jeśli spojrzysz na ceny czesnego na uczelniach okaże się, że większość z nich jesteś w stanie sfinansować jedynie z odsetek od Twojego kapitału.

To jest właśnie magia procentu składanego.

Zabezpieczyć emeryturę z kieszonkowego?

Masz teraz 46 lat i 60 tys zł. Jeśli zdecydujesz się nie wypłacać zysków i pozwolisz im pracować dalej (nadal zakładamy 10%) aż do swojej emerytury, to odpowiednio będziesz miała (zakładając, że na emeryturę przejdziesz w wieku 60 lat ):

60 000 zł * (1 + 0,1)^14 = 227 849, 90 zł

W podwyższonym wieku emerytalnym do 67 roku życia, będziesz miała:

60 000 zł * (1 + 0,1) ^ 21 = 444 014,99 zł

..co stanowi już całkiem niezłe zabezpieczenie emerytalne. Skromny dodatek do 1000 złotych z ZUS.Oczywiście życie nie jest AŻ tak piękne!

Wszystkie wyliczenia są robione przy założeniu zysku na poziomie 10% rocznie, co jak najbardziej jest realnym
do osiągnięcia zyskiem, jednak – jak podkreślałam – przy podwyższonym stopniu ryzyka ( więc raczej nie zostawiaj rachunku samego sobie, tylko regularnie trzymaj rękę na pulsie ). Dla osób znających się lepiej na rynku finansowym zysk ten będzie zdecydowanie niezadowalający.

Jeśli uważasz, że dla Ciebie to za mało lub za dużo, możesz wyliczyć swoje własne wyniki przy 15%, 12%, 8% czy nawet 4%. Zobacz, jak dużą różnicę wywołuje zmiana choćby o jeden procent w skali roku, a będzie to dla Ciebie świetnym dowodem na to, że jednak Twoja inteligencja finansowa jest czymś co warto ( dosłownie warto ) rozwijać!

Pamiętaj też, że realna wartość tych pieniędzy ze względu na inflację (spadek wartości pieniądza) będzie oczywiście kilkukrotnie niższa niż w podanych wynikach.

Z drugiej jednak strony przyznajmy też, że Twoje inwestycje mogą być kilkukrotnie wyższe niż w naszym hipotetycznym przykładzie z 6 tysiącami. Jeśli tak, to w miarę niedużym kosztem, zależnie od tego ile czasu potrzebujesz ( ostatnia inwestycja łącznie trwała 49 lat) możesz dołożyć do swojej emerytury całkiem pokaźną miesięczną wypłatę z samych tylko odsetek od Twojej młodzieńczej inwestycji.

Najważniejsze, to zdać sobie z tego sprawę i zrobić pierwszy krok!

Fundacja grajWysoko wydała publikację dla dzieci i młodzieży Zygzakiem przez Świat Pieniędzy poświęconą w całości nauce mądrego myślenia o pieniądzach. Od dziś wprowadzaj swoje dziecko w Świat Pieniędzy, aby radziło sobie z zarządzaniem i inwestowaniem!

Po szczegóły i darmowy fragment »» kliknij tutaj


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

7 + five =