Osoby, które osiągnęły sukces, na dłuższą metę doskonale poznały sztukę alchemii pomiędzy Byciem Pewnym Siebie, Siłą Przekonania a Szczerością. Bycie Pewnym Siebie i wiara w to, co się robi, są najlepszą metodą pokazania się jako osoba wiarygodna. Jak to zrobić, aby nie załamywał się głos, spojrzenie nie uciekało na boki, ruchy były płynne i kontrolowane a uśmiech wzbudzał zaufanie?

Jest to proste i możliwe, wystarczy się tego nauczyć. Po pierwsze, trzeba posiąść umiejętność odsuwania od siebie wszelkich podejrzeń. Inaczej mówiąc, mieć własne, ugruntowane opinie, dobre maniery i nienaganną reputację. Po drugie, być osobą otwartą i autentyczną. Wszystko to pomaga w osiąganiu sukcesów, począwszy od przekonania szefa co do zasadności należącej się nam podwyżki, osoby z HR – do wyboru naszej kandydatury, bankiera – do sfinansowania naszego projektu, klienta – do podpisania umowy czy wspólnika – do założenia firmy.

Bycie Pewnym Siebie

Dlaczego poznanie siebie i swojej wartości jest tak ważne we wszystkich ludzkich relacjach? Odpowiedź, przestudiowana przez specjalistów i lekarzy z różnych dziedzin, nosi nazwę Syndromu Uzurpatora. Oznacza on, że zła ocena swojej osoby często doprowadza do uczucia „bycia nie na swoim miejscu” połączonego z lękiem zostania zdemaskowanym, zwłaszcza w kluczowych momentach zawodowych.

Aby wyrobić sobie zaufanie do siebie potrzeba czasu i dużo przemyśleń. Trudno jest zrealizować projekt bez jasnego zdefiniowania idei, bez potrzebnego czasu na jej dojrzenie oraz bez określenia swoich możliwości. Wszystko to wymaga solidnej pracy przygotowawczej; przestudiowania dokumentów, przeprowadzeniu rozmów i zebrania mnóstwa opinii, aż w końcu nasz projekt stanie się dla nas samych ewidentny i oczywisty.

 
Opinie specjalistów HR:

– Tylko 3 na 10 kandydatów naprawdę
jest godnych uwagi. Często są to ci, którzy umieją opowiedzieć ciekawą historię.

– Osoby, którym szef odmówił
podwyżkę uzasadniając bezpodstawność roszczeń są to osoby, które nie argumentowały swojej prośby konkretnymi działaniami popartymi cyframi.

– Kobiety ciągle są mniej zdecydowane w prośbach o podwyżkę pensji.
– Kobiety na odpowiedzialnych stanowiskach często podkreślają, że mają wrażenie, że brakuje im
spójności.

Ważną sprawą w realizacji naszej misji jest zapomnienie o swoim ego, jak również oddzielenie swej prywatnej osoby od pełnionej funkcji zawodowej. Nawet jeśli jesteśmy tylko „trochę” pewni siebie, nic nie powinno nam przeszkodzić w wykonaniu zawodowej misji, gdy będziemy działać z determinacją i będziemy pragmatyczni.
W każdej sytuacji należy zadawać sobie pytanie, kto działa: prywatna osoba czy osoba na danym stanowisku?

Już samo założenie garnituru czy kostiumu oznacza przejęcie odpowiedzialności tak, jak biała bluza lekarza, toga adwokata czy mundur żołnierza. Jednocześnie warto pamiętać o wartościach, które wyróżniają nas od innych. Podkreślając nasz nietypowy profil wnosimy bowiem tzw. wartość dodaną oznaczającą dodatkowe korzyści.

Umiejętność pokazania, że jesteśmy jedyną osobą, która może wnieść nowe rozwiązanie, nasyca nasze zaufanie do siebie samego oraz wzmacnia naszą wiarygodność w oczach innych osób. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie opanować tej techniki, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, lepiej zwrócić się do specjalisty, aby zdefiniować problem i pod jego okiem potrenować optymalne techniki zmiany.
Inną bardzo ważną dźwignią zaufania jest długość pracy. Posiadanie
wieloletniego doświadczenia zawodowego oznacza, że mieliśmy odpowiednio dużo czasu, aby wyciągnąć lekcje z popełnianych błędów w przeszłości, co podnosi pewność siebie w podejmowaniu ważnych, strategicznych decyzji. Aby poczuć się usatysfakcjonowanym trzeba też określić swoją zawodową misję, która odpowiada naszej osobowości, i realizować ją z przekonaniem, a nie z oportunizmem.

Siła Przekonania

Często potrzeba dużo czasu, aby nauczyć się nie okłamywać siebie samego. Granie w otwarte karty jest jedynym sposobem na udowodnienie swojej niezawodności. To właśnie połączenie doświadczenia z osiągnięciami tworzą osobistą wiarygodność. Aby nam zaufać, słuchacz powinien poczuć, że ma przed sobą koherentną osobę. Nie należy też zapominać, że nie zawsze dobre osobiste wyniki są wystarczające. Aby wzbudzić zaufanie trzeba też posiadać wizję pracy całego zespołu.

Uczestniczenie w rozwiązywaniu różnorodnych problemów, nawet tych ze złymi wynikami, pozwoli zachować nasze zaufanie i zostaniemy ocenieni jako osoba pragmatyczna i lojalna.
Bardzo ważne jest w tym wszystkim umieć pogodzić słowa z czynami. Każda dana obietnica czy odmowa nie powinna być wypowiedziana z lekkością, ponieważ osoba, która stwarza tylko iluzję „swojej wszechmocy” przekazuje drugiej osobie informację o swym okrucieństwie. Dlatego też trudno jest takiej osobie przebaczyć. Trudne jest też nauczenie się asertywności, poznanie granicy, dokąd można powiedzieć TAK, a gdzie zaczyna się stanowcze NIE, inaczej mówiąc, umiejętność odmawiania komuś „przyjemności”.

W momencie kiedy wiemy, co leży w granicach naszych możliwości, a co przekracza kompetencje, ewentualna odmowa zostanie przyjęta przez słuchacza bez uczucia frustracji. Niewskazane jest usprawiedliwianie się, należy tylko dać do zrozumienia, że nie jest się uprawnioną osobą do realizacji takiej lub innej prośby. Dzięki temu budujemy obraz siebie jako wiarygodnego profesjonalisty, który nie działa tylko po to, aby zadowolić „cały świat”. Usilne bycie pomocnym dla wszystkich jest często złą kalkulacją.   » czytaj dalej strona 2

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 × five =