Gdy jedna z nas ma ambicje i pragnie awansować, może usłyszeć, że kobiety nie mają predyspozycji do kierowania. Oczekuje się od niej wiedzy i doświadczenia, proponując przy tym gorsze warunki płacowe, niż mężczyźnie aplikującemu na to samo stanowisko.

Być może z tego powodu aż 85 proc. kobiet z wyższym wykształceniem przedkłada stabilny etat na niższym stanowisku nad możliwość awansu i szybką karierę. Poza wiedzą i doświadczeniem od kobiet oczekuje się rezygnacji z macierzyństwa ( alternatywą jest poświęcenie się sprawom domowym ). Redakcje pism kobiecych drukują listy czytelniczek, które żalą się na los „perfekcyjnej Matki-Polki”, która ze wszystkich sił stara się godzić robienie kariery zawodowej z życiem osobistym.
Kobiety robiące karierę wciąż mają niedosyt i poczucie winy; gdy są w pracy wiedzą, że zaniedbują dziecko, a gdy idą do domu, mają poczucie, że w pracy jest jeszcze tak wiele do zrobienia.

Prawdą jest, że małe dziecko potrzebuje opieki każdego dnia. Prawdą jest też, że rozwój społeczeństwa opiera się na wymianie pokoleniowej, a rola kobiety jest w tym przypadku jedyną i niezastąpioną. Nikt nie wymyślił jeszcze złotego środka.

Faktem jest jednak, że w tej materii kobiety nie mogą mieć wszystkiego

Cena za błyskotliwą karierę to brak czasu, nieustanne zmęczenie, poczucie niedosytu, że w każdej dziedzinie coś pozostaje niedokończone. A utrata kontaktu z dziećmi jest bardzo gorzką pigułką.
Rezygnacja z macierzyństwa staje się pułapką, gdy po latach zegar biologiczny zaczyna tykać coraz szybciej. I można zastanawiać się tylko, co jest gorsze: sfrustrowana matka, która pracuje w domu z dziećmi, bo musi, czy matka przepracowana i – też sfrustrowana.

Ojciec przyjacielem dziecka

Związki partnerskie i wdrażanie mężczyzny w rodzinne życie i obowiązki to kolejne wielkie wyzwanie stojące przed kobietami. Same musimy pokonać barierę Zosi-Samosi. Bo tak, jak niektórzy mężczyźni nadal wyrażają głośne opinie, że kobiety nie nadają się do sprawowania władzy, tak kobiety są zdania, że panowie nie zadbają należycie o
dzieci. A nic bardziej mylnego, wystarczy im tylko na to pozwolić.

Przypuszczam, że dorośnie jeszcze ze dwa pokolenia kobiet, zanim same znajdziemy rozwiązanie, jak pogodzić życie zawodowe z potrzebą uczestniczenia w rozwoju dziecka, zwłaszcza w pierwszych dwóch-czterech latach jego życia. Pomoże nam w tym państwo?
nowoczesne technologie? zmiana organizacji pracy w przedsiębiorstwach?

I podczas, gdy telepraca staje się coraz powszechniejsza, zwłaszcza na Zachodzie Europy, w dużych firmach powstają żłobki dla maluchów, a samozatrudnienie jest kolejną szansą dla młodych, energicznych i pewnych siebie kobiet, każdy może znaleźć dla siebie rozwiązanie.

A jednak można !

Co sprawia, że część kobiet pokonuje bariery, przenika przez szklany sufit i nie tylko zdobywa ale przez długie lata utrzymuje wysoką pozycję zawodową? Henryka Bochniarz, Irena Eris, Hanna Suchocka, Nina Terentiew.. kolejna Pani Prezes Banku…kolejna Pani Minister.. To nie tylko sztandarowe przykłady możliwości kobiet, które udowadniają, że gdy się chce, osiągnąć można wszystko.
Dla niektórych wystarczającym powodem jest chęć wyrwania się z małego miasteczka, inne wyniosły z domu aktywność i same chcą nauczyć się kierować swoim życiem. Jeszcze inne obserwują życie swoich matek i wiedzą, że zrobią wszystko, aby żyć inaczej.

Niezależność finansowa i samodzielność to ich motywacja do nieustannej pracy nad sobą, dokształcania i rozwoju. Niezależnie, czy pracują w międzynarodowej korporacji, państwowej firmie czy we własnej, dynamicznie rozwijającej się firmie.
Złamanie barier przez prekursorki nie było łatwe. Musiały wykazać się siłą, wiarą w siebie i konsekwencją w działaniu. Nauczyły się i stosowały metody znane i obowiązujące w świecie męskim. Przejęły systemy wartości oraz mentalność mężczyzny-wojownika.

Jak wzmocnić pewność siebie

Na początek sprawdź, jakie są twoje przekonania o istniejących barierach. Jeśli wierzysz choćby w jedną z barier, przestań w nią wierzyć. Załóż, że ciebie nie dotyczą żadne bariery. Przyjrzyj się swojej pewności siebie, ponieważ to w niej tkwi klucz do rozwiązania problemu. Pracuj nad poczuciem własnej wartości, wysoką samooceną i pewnością siebie. Ucz się technik autopromocji i autoprezentacji.

Najnowsze badania pokazują jednak, że współczesne organizacje kładą coraz większy nacisk na posiadanie przez kadrę zarządzającą inteligencji emocjonalnej, która, poparta intuicją, jest bardzo cenioną umiejętnością w modelu zarządzania. Według amerykańskiej antropolożki, Helen Fisher, autorki słynnej książki Pierwsza płeć, w to kobiety są o wiele bardziej skuteczne w zarządzaniu niż mężczyźni.
Kobiety mają wrodzone umiejętności do pracy zespołowej, umiejętności komunikacji i empatii. A ponieważ współczesny manager porusza się w strukturach płaskich, w których stawia się na partnerstwo i sposób myślenia w kategoriach wygrana-wygrana, okazuje się, że kobiety spełniają niemal wszystkie wymagane warunki.

Kobiety są nie tylko bardzo dobrze wykształcone, ale też mają umiejętności, które doskonale wpisują się w wymagania stawiane nowoczesnym managerom.
Wprawdzie inteligencja emocjonalna jest także przymiotem mężczyzn, lecz kobiety nie muszą się jej uczyć, działając instynktownie i w zgodzie ze swoją naturą.
I tylko w jednym przegrywają z mężczyznami. Brakuje im wiary we własny sukces i pewności siebie.

Kiedy Twoja pewność siebie wzrośnie, bardzo szybko zauważysz, że otoczenie mężczyzn managerów postrzega Cię jako zdecydowaną, kompetentną i odpowiedzialną.

Chcesz wzmocnić pewność siebie i wiarę we własne możliwości  Najbliższe szkolenie Pewna Siebie. i kropka. odbędzie się już niebawem. Masz do wyboru spotkanie stacjonarne oraz/lub warsztat on-line. Chcesz poznać szczegóły i wziąć udział, kliknij » tutaj

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

twelve + 12 =