Większość osób ma problem z operowaniem pojęciem PIENIĄDZE. Zdecydowana większość w ogóle nie dba o swoje finansowe poletko uprawiając na nim w najlepszym razie trójpolówkę.

Pierwszym z powodów jest fakt, że nikt nigdy im nie powiedział, że pieniądze można i trzeba lubić i nauczyć się nimi zarządzać.

Powód drugi to głęboko zakorzenione przekonanie, że duże pieniądze posiadają wyłącznie złodzieje, hochsztaplerzy i krętacze, więc nie ma co się pchać do tego niesławnego grona.

I chociaż ostatnie lata są świadectwem oszałamiających finansowych karier pryszczatych małolatów robiących duże pieniądze w sieci, i choć całe rzesze młodych i ambitnych podąża za okruchami sławy Krzemowej Doliny, niewielu z nich potrafi głośno i dobitnie powiedzieć, jak ważne są dla nich pieniądze. Że o braku umiejętności zarządzania nimi nie wspominam, ale o tym przy innej okazji.

Pozostała, wciąż zdecydowana większość przedkłada „piękno duchowe” nad potrzebą i zdrowym pragnieniem zarabiania. Czego następstwem jest  brak pomysłów, pracowitości, determinacji i konsekwencji w ich zarabianiu.

Tymczasem posiadanie pieniędzy to jedna z podstawowych życiowych potrzeb.  A wszystko nie tylko po to, by zmieniać kolejne modele iPoda jak przysłowiowe rękawiczki, ale przede wszystkim by czuć, że jesteśmy naprawdę wolni. Nikt nie zapłaci za mnie czynszu, na wakacje nie muszę jeździć na wysoko oprocentowany kredyt, a i lata emerytury nie przyprawiają mnie o dreszczyk emocji.

Pogódź się z pieniędzmi

Weź głęboki wdech i przez dwie minuty wypowiedz głośno swoje przekonania na temat pieniędzy. Możesz je także zapisać. A czy zgadzasz się z poniższymi zdaniami? Jakie emocje odczuwasz, gdy wypowiadasz je głośno?

Pieniądze to moc, pozytywna energia.

Pieniądze to wolność.

Pieniądze to realizacja moich celów.

Pieniądze to poczucie bezpieczeństwa

Pieniądze dają dużo dobra.

Pieniądze pomagają nieść nadzieję.

Gdy zaczynasz przyglądać się swojemu stosunkowi do pieniędzy, zauważasz pewien wewnętrzny konflikt? 

Z jednej strony w twej podświadomości pieniądze były brudne, a więc niepożądane. Z drugiej strony – jaka kwota miesięcznych przychodów zadowalałaby cię całkowicie?

Aby pieniądze zaczęły płynąć do ciebie musisz spełnić dwa warunki

Po pierwsze pozbyć się ograniczających przekonań na ich temat.

Po drugie, zmodyfikować hierarchię wartości i nie usuwać z niej potrzeby posiadania pieniędzy.

W księgarniach półki uginają się od poradników. Wybierz autorów, którzy faktycznie odnieśli finansowy sukces.  Jeśli znasz już część tych technik, zacznij je stosować od zaraz. Będziesz zaskoczony ich skutecznością.
A teraz tajemnica tak mała, że aż dziw, że jest tak skuteczna:

Jeśli szanujesz pieniądze, one odwdzięczają się tobie tym samym. A jeśli nie schylasz się po leżący na ziemi grosik lekceważąc go, pieniądze będą cię omijać wielkim łukiem.

Życie w tanim bałaganie?  Podstawowa zasada zarządzania finansami brzmi:

Przestań wydawać wszystko, co masz!

Osoby umiejące zarządzać swoimi pieniędzmi nigdy nie są zaskoczone nieprzewidzianymi wydatkami, ponieważ zawsze są na nie przygotowane. Myślenie zgodnie z zasadą jakoś to będzie powoduje, że beztrosko patrzysz w przyszłośc nie dbając o bezpieczeństwo finansowe.

Tymczasem oszczędzanie 10% miesięcznych przychodów sprawia, że masz zasoby na czarną godzinę. Nawet jeśli twój miesięczny zysk (po opłaceniu wszystkich niezbędnych rachunków) wynosi 1000 złotych, możesz zaoszczędzić.

Najprostszą drogą do oszczędności jest, paradoksalnie, zaprzestanie kupowania mnóstwa najtańszych rzeczy. Kolejnym krokiem w finansowej edukacji jest mnożenie swoich pieniędzy.


Fundacja grajWysoko wydała publikację dla dzieci i młodzieży Zygzakiem przez Świat Pieniędzy poświęconą w całości nauce mądrego myślenia o pieniądzach. Od dziś wprowadzaj swoje dziecko w Świat Pieniędzy, aby radziło sobie z zarządzaniem i inwestowaniem!

Po szczegóły i darmowy fragment » kliknij tutaj

g-11


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

eight + 10 =