Mądrość życiowa. Wiedza, którą gromadzimy przez całe życie. Wielka księga o nas, innych ludziach, doświadczeniach, zachowaniach, przyczynach, skutkach. Zapisujemy w niej własne doświadczenia, obserwacje, oceny, jakie wystawiamy sobie i jakie inni wystawiają nam.

Listę szczęśliwych chwil i dni, kiedy odnosiłaś kolejne sukcesy czy gdy bywałaś szczęśliwa. Ale też mapy ran, które sama odniosłaś i listę ran, które zadałaś innym. Wielka Księga Twojej Życiowej Mądrości.

Gromadziłaś, zbierałaś, uzupełniałaś

Teraz usiądź i przejrzyj jej zawartość. Jeśli zawiera lęki, ograniczające przekonania, a brak w niej uśmiechów, podziękowań, osiągnięć dużych i tych całkiem małych, to bez wahania odłóż ją głęboko do szuflady. Pozwól jej nawet zakurzyć się ponad miarę. I za nic na świecie nie sięgaj po nią, gdy o tak zwanym życiu rozmawiasz ze swoim dzieckiem.
Maryla Rodowicz śpiewała niegdyś

I daj mi Boże, broń Boże skosztować, tak zwanej życiowej mądrości..

Nie zgadzasz się? Pomyśl więc nad zawartością swojej Księgi Życiowej Mądrości.

 • Zawiedzione nadzieje.. więc drugi raz już nawet nie podejmę próby.
 • Zawiedzione przyjaźnie.. więc następnym razem nikomu nie zaufam.
 • Zawiedzione miłości.. więc wszyscy faceci to świnie.
 • Zawiedzione plany.. więc nie będę już taka głupia; przestałam marzyć, planować, ryzykować.
 • Po latach pracy wciąz to samo stanowisko… bo nie warto się wysilać.

Czy z takimi zapisami w Księdze Mądrości chcesz nadal funkcjonować? A pewnie, że możesz. Ale jaka wymierną korzyść ci to przyniesie?
Jeśli dobrze się przyjrzeć dzieciom, łatwo poznać ich prostotę myślenia. I to, że żyją w rzeczywistości, w której zasady twojej Księgi Mądrości nie funkcjonują. Dlaczego? Ponieważ:

 • dzieciom wszystko wydaje się mu proste, łatwe i osiągalne,
 • jeśli nie jest takie za pierwszą próbą, dziecko daje sobie drugą szansę,
 • jeśli nie osiąga czegoś na drugim razem, kombinuje, jakby to jednak zdobyć..
 • .. i ostatecznie zdobywa! Z błyskiem w oku staje na najwyższym szczeblu zjeżdżalni!

Czyli wierzy we wszystko, w co Ty sama kiedyś wierzyłaś. I o czym Ty już dawno zapomniałaś.

A co się dzieje, kiedy kończy się wiara?

Wielka wiara ( w siebie, w swoją moc sprawczą, we własny projekt czy plan, w sukces ) to magiczna siły. To dzięki niej ludzie spełnieni sięgają gwiazd. Mają odwagę i nigdy nie wyzbyli się determinacji w dążeniu do celu. Od dzieci różni ich jedynie to, że nauczyli się odczytywać znaki ostrzegające przed zagrożeniami i przeszkodami. Ale nigdy się nie poddają ( chyba, że wynika to z rozważnej, świadomej decyzji, bo projekt przestał być np. interesujący ).

Czy pamiętasz moment, w którym twoja wiara się skończyła?
Dzień, w którym się poddałaś w małej sprawie, i kolejny,
w którym poddałaś się w sprawie nieco większej?

A potem poddawałaś się coraz częściej i nadeszła chwila, gdy umarło w tobie pełne optymizmu dziecko. Pojawił się skostniały, racjonalny dorosły, który uzupenia swoją Księgę Życiowej Mądrości wyłącznie o kolejne niepowodzenia.

Mam dla ciebie kolejną dobrą wiadomość

Możesz jeszcze wiele dla siebie uratować. Jako antidotum na Księgę Życiowej Mądrości sięgnij po formułę sukcesu TEFCAS. Za tym dobrze brzmiącym skrótem ukryta jest bardzo prosta i jasno wytyczona droga do wewnętrznego uśmiechu i entuzjazmu, który tryska z rozświetlonych energią oczu:

Trials – próby

Events – wydarzenia, działanie

Feedback – wnioski

Check – kontrola

Adjust – korekta

Success – sukces

Co musisz więc zrobić zaraz po tym, gdy odłożysz swoją Księgę Mądrości głęboko do szuflady?

 1. Zdefiniuj sukces, który chcesz osiągnąć. Na początek jeden mały, malutki kroczek, który zrobisz, by wyjść ze skorupy pesymizmu i marazmu.
  Twój mózg stale do niego dąży, pewnie aż krzyczy o wyraźnie określony cel, do którego mógłby
  zmierzać. Zawieś więc na bliżej nieokreślony czas wszystkie swoje ograniczające przekonania i z naiwnością i energią dziecka zapisz wszystkie możliwości działania, jakie przychodzą ci do głowy. Które z nich podejmiesz jako pierwsze?
 2. Przystępujesz do działania. Kolejno następujące po sobie wydarzenia są nieodłącznym elementem działania. Obserwujesz przy tym siebie, swoje odczucia i energię. Sprawdzasz motywację i poziom satysfakcji z drodze do celu. Pamiętaj, że każda, najdalsza nawet podróż, zaczyna się od tego pierwszego, małego kroku w przód!
 3. Masz już pierwsze efekty. Przyjrzyj się wynikom swoich działań i wyciągnij wnioski. Zrób to samodzielnie i/lub wysłuchaj komentarza innych osób. To informacja zwrotna, która pozwala rozwijać mocne strony i unikać niepowodzeń.
 4. Skontroluj uzyskane efekty działań.  Czy to dokładnie to, o co chodziło? W jakim stopniu osiągnęłaś swój cel? Twój mózg stale poszukuje prawdy i potrzebuje precyzyjnych danych do skorygowania planów na przyszłość.
 5. W oparciu o wyciągnięte wnioski wprowadź korektę do swojego kolejnego planu działania.
 6. I wyznacz sobie kolejny, może już nieco większy cel. Osiągnij go powtarzając formułę TEFCAS.

Osiągnij kolejny, i znów kolejny cel, który wcześniej zdefiniowałaś. I ciesz się nimi!

Widzisz już, jak ten pierwszy, mały sukces nakręcił cię i przydał Ci skrzydeł? Wciąż sięgasz po następne i następne. Powoli zamienisz akapity w swojej Księdze Mądrości z tych pisanych szarym, smutnym atramentem na takie, z których wysypują się iskry mocy, które dają wiarę, nadzieję i siłę.
Powodzenia!

g-7


Czy wiesz już, jaki będzie Twój
pierwszy krok do zmiany zapisów
w Księdze Życiowej Mądrości? 

Podziel się w Komentarzach poniżej ↓

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

20 − 16 =