Jakże często szukamy dziś nowoczesnych rozwiązań zarządzania pieniędzmi. Elektroniczne systemy zarządzania budżetem, systemy powiązanych kont osobistych, inwestycje, platformy, indeksy, odchylenia standardowe … dość!

Większość z nas nie zajmuje się swoimi finansami z powodu przeświadczenia o humanistycznych preferencjach własnego umysłu. – Finanse są trudne – zdarza im się mawiać. Już samo słowo „finanse” brzmi zniechęcająco. Kojarzy się nam z poważnymi Panami po 50’ce w garniturach, śledzących wykresy, wskaźniki i diagramy, na domiar złego mówiących językiem, którego zupełnie nie rozumiemy.

Skupmy się więc na pieniądzach

Otwórz portfel: są! (mam nadzieję). Oto one. O nich mówimy. I o tym, jak ich mieć więcej.

Cofnijmy się też do czasów, w których zarządzanie nimi było o wiele prostsze. Nie było nowoczesnego Bankingu, Giełd walutowych i Funduszy inwestycyjnych. Porady zaczerpnięte pośrednio z babilońskich kamiennych tablic a wprost z książki „Najbogatszy Człowiek w Babilonie” George’a S. Clason’a, którą Ci bardzo polecam, pozwolą Ci lepiej zrozumieć zasady rządzące powodzeniem i klęską w budowaniu swojego majątku.

„Babilon był najbogatszym miastem swoich czasów, gdyż jego obywatele byli najbogatszymi ludźmi swoich czasów.
Znali wartość pieniądza. Praktykowali stosowanie reguł finansowych do przyciągania pieniędzy, utrzymywania ich i sprawiania, by te pieniądze przynosiły zyski. Dali sobie samym to, czego i dziś wszyscy pragniemy – dochody na przyszłość”

Zasady są bardzo proste

Mam nadzieje, że szybko i łatwo je przyswoisz i zaczniesz budować swoją finansową niezależność. Przede wszystkim zrozum, że jeśli wydajesz wszystko co zarabiasz, nigdy nie osiągniesz bogactwa.

Gdy tylko dostajesz pieniądze, a często zanim je jeszcze dostaniesz, płacisz, Państwu (podatek), płacisz za ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, płacisz czynsz, opłaty domowe, płacisz operatorom telefonów, stacjom telewizyjnym … płacisz wszystkim wokoło! W większości przypadków jednak zapominasz płacić sobie. Jeśli jednak z każdej zarobionej złotówki, odłożysz 10gr. dla siebie to właśnie udało Ci się postawić najważniejszy krok do stania się człowiekiem bogatym!

Dzięsięcina dla samej siebie

Dziesiąta część Twoich dochodów, te niewielkie 10%, sprawi, że po 10 latach będziesz mieć odłożoną wysokość swojej rocznej pensji. Większość osób pracujących 10, a nawet 20 lat nie posiada jednak takich oszczędności.

Wiele osób mówi, że nie stać ich na ich podstawowe wydatki więc jak mają jeszcze oszczędzić dziesiątą część? Otóż zauważ, że ludzie zarabiający przeróżne kwoty, i Ci co zarabiają bardzo mało i Ci, których dochody są naprawdę wysokie, mają często ten sam problem.

Zawsze można oszczędzać jeśli tylko nauczysz się kontrolować swoje wydatki. Przyjrzyj się swoim wydatkom. Które z nich są ‚niezbędne’, a które ‚dodatkowe’? Zrób rzetelną analizę swoich wydatków i sprawdź, jak szybko okaże się, że i w Twoim budżecie znajdzie się miejsce na systematyczne odkładanie 10% dochodów.

Pracujące pieniądze

Gdy uda Ci się już zaoszczędzić zapracowane pieniądze, czas sprawić, by i one zaczęły dla Ciebie pracować. Inwestując swoje pieniądze uważaj jednak, by nie ulegać radom wszystkich, a jedynie tych, którzy znają się na finansach. Wszak „czy chodzisz do piekarza pytać o gwiazdy?”. Radź się więc specjalistów i dobieraj ich uważnie.

Gdy zatrudnisz swoje pieniądze, zaczną Ci one przynosić zyski. Często się zdarza, że ludzie chcą swe zyski wydawać. Taka pochopność sprawia, że odbierzesz sobie dodatkową siłę zarobkową Twojego kapitału. Jeśli zostawisz również zyski na kolejny okres, by pracowały dla Ciebie, kolejny wypracowany dochód będzie jeszcze większy. ‚Odsetki od odsetek’, czyli magia procentu składanego to najlepszy sposób na zgromadzenie dużego majątku.

Ryzykuje i pije szampana?

Groźna w oszczędzaniu jest skłonność do ryzyka. Emocje, gdy widząc zyski chcesz pośpiesznie widzieć kolejne, to zły doradca dla inwestycji. Dobry inwestor kalkuluje swoje ryzyko. Im posiadasz większą wiedzę, tym lepiej potrafisz określić, na co możesz sobie pozwolić, a na co nie, co może powiększyć Twoje zyski, a co pogłębić stratę. Warto więc poszerzać swoją wiedzę. A nim się to stanie, za radą właściwych specjalistów wybierać bezpieczne rozwiązania.

Po co mi tyle pieniędzy

Pamiętaj, że kwota, którą oszczędzasz i inwestujesz, powinna zapewnić Ci dochód na ‚późne lata’ Twojego życia. Czas jest niezwykle sprzyjającym partnerem inwestycji. Im więc wcześniej zaczniemy, małymi kwotami możemy zebrać te duże, które kiedyś pozwolą nam uzyskiwać dochód jedynie z pracujących na nas pieniędzy.

Wbrew pozorom nie jest to bowiem przewidziane tylko dla zarabiających olbrzymie kwoty. Każdy z nas może zbudować z czasem kapitał, który spokojnie w odpowiednim wieku będzie mógł całkowicie zastąpić go w wypracowywaniu wystarczającego na pokrycie wszelkich wydatków dochodu.

Na koniec pamiętaj by nieprzerwanie szukać możliwości zwiększania swoich zarobków. Jeśli nawet masz pracę, którą lubisz, dochód który Ci ‚wystarcza’ i generalnie wiedzie Ci się nie najgorzej, poświęć czasem chwilę, by się zatrzymać i rozejrzeć czy przypadkiem nie mijasz czegoś, co może dać Ci jeszcze więcej satysfakcji i większy dochód. Jeśli uda Ci się uzyskać podwyżkę pamiętaj też, by z podwyżki nadal dziesiątą część oszczędzać. Tak bowiem zdobywa się bogactwo.

Zasady osiągania bogactwa w skrócie

  • Oszczędzaj 10% swoich dochodów
  • Kontroluj swoje wydatki
  • Pomnażaj swoje oszczędności
  • Chroń swoje oszczędności (nie ryzykuj nadmiernie)
  • Dąż do kupna domu zamiast wynajmowania
  • Zabezpiecz swoje dochody na przyszłość
  • Zwiększaj swoje możliwości zarobkowania

 

Fundacja grajWysoko wydała publikację dla dzieci i młodzieży Zygzakiem przez Świat Pieniędzy poświęconą w całości nauce mądrego myślenia o pieniądzach. Od dziś wprowadzaj swoje dziecko w Świat Pieniędzy, aby radziło sobie z zarządzaniem i inwestowaniem!

Po szczegóły i darmowy fragment » kliknij tutaj


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

two × four =