Jeśli wiesz już, co to jest Analiza SWOT, to w pełni zdajesz sobie sprawę, dlaczego solidna wiedza o swoich mocnych i słabych stronach staje się początkiem ważnej przemiany osobistej i kolejnym krokiem do zawodowych sukcesów. Dlatego teraz dowiesz się, jak zrobić Analizę SWOT. 

Skrót  SWOT  to litery pierwszych liter słów w języku angielskim:

Strenghts – Silne strony

Weaknesses – Słabe strony

Opportunities – Szanse

Threats – Zagrożenia

 

Analiza SWOT – zrób to teraz!

Aby zrobić sobie Analizę SWOT potrzeba przede wszystkim szczerości. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak odpowiedzieć szczerze na wiele pytań dotyczących mocnych stron, słabych stron, szans, jakie przed tobą się rysują oraz zagrożeń, jakie już dziś rozpoznajesz.Jak w pełni wykorzystać Analizę SWOT

Przez wiele lat kazano nam walczyć z własnymi słabościami. Skupiać się na nich, zmieniać siebie i dążyć do doskonałości. Wiele osób przeżywa całe lata w świadomości, że zmiana jest szalenie trudna, bolesna, wymaga energii, samozaparcia i w dodatku nie gwarantuje sukcesu.

Ja mam lepszą propozycję: zostaw swoje słabości w spokoju. Pamiętaj o nich, ponieważ pozwoli ci to omijać rafy i nie wpadać w znane już pułapki. Ale przede wszystkim skupiaj się na aktywności w obszarach, w których widzisz swoją szansę oraz w których jesteś mocna! Od dzisiaj niech to będzie Twoim głównym celem.

Twoja własna Analiza SWOT

Krok 1.

Weź dużą, czystą kartkę papieru, kolorowe ołówki (albo zwykły niebieski długopis ) i – w drogę!
Niech ta chwila refleksji nad sobą stanowi dla ciebie impuls do podjęcia konkretnych, systematycznych i przemyślanych działań w zakresie rozwoju osobistego. Niech pomoże określić i realnie ocenić, w jakich dziedzinach możesz liczyć na sukces, a jakich dziedzin unikać. Jakie cechy powinnaś rozwijać i jak możesz je wykorzystać, aby odnieść sukces. Jakie elementy powinnaś zmienić, i w jakim kierunku powinien pójść proces zmian.

Gdy realnie i uczciwie wobec samej siebie przeprowadzisz Analizę SWOT, stanie się ona kamieniem milowym w drodze do szczęśliwego, świadomego i celowego życia.

Moje mocne strony

Jakie są moje mocne strony? Co potrafię robić dobrze? Jakie zalety widzą we mnie inni ludzie? Jak wykorzystuję moje umiejętności? Czy wykorzystuję swoje zdolności? Jakie cechy sprawiają, że osiągam swoje cele? Które z moich przekonań wspierają mnie w drodze do osiągania celów? Za co siebie lubię? Jakie cechy pomagają mi być skuteczną? Co sprawia, że ludzie mnie lubią?

Moje słabe strony:

Czy któraś z moich cech przeszkadza mi w pracy? Z czym radzę sobie najgorzej? Czego się obawiam? Czy często boję się nowych wyzwań? W czym jestem słaba? Jak postrzegają moje słabe strony inni ludzie? Jak walczę ze swoimi słabymi stronami?

Moje szanse:

Jakie znam szanse, które się przede mną rysują? Co nowego pojawiło się wokół mnie? Jakie okazje przegapiłam, które z nich jeszcze mogę wykorzystać? Jakie nowe trendy społeczne mogą stać się dla mnie okazją do rozwoju i sukcesu zawodowego? Jakie lokalne wydarzenia mogą pomóc w realizacji moich planów?

Moje zagrożenia:

Jakie przeszkody mogą stać się dla mnie pułapką? Jakie są moje wąskie gardła? Jak zmieniają się wymagania wobec pracowników w mojej branży? Czy zmiany technologii zagrażają mojej pozycji? Czy jestem zadłużona? Jakie mam problemy z wydawaniem pieniędzy? Czy regularnie oszczędzam na emeryturę?

Ale to jeszcze nie wszystko!

Aby dobrze poznać samą siebie naucz się zadawać sobie odpowiednie pytania i – co ważniejsze – udzielaj na nie odpowiedzi szczerych i wysokiej jakości. 

 • wykorzystaj wiedzę wynikającą z samoobserwacji i analizuj jej wyniki,
 • wystrzegaj się wszelkich uogólnień; jeden wybuch złości nie powinien prowadzić do wniosku, że masz temperament choleryka, uogólnienia można formułować jedynie na podstawie obserwacji wielu zachowań w różnorodnych warunkach,
 • skonfrontuj zebrane dane oraz wyniki autoanalizy z opiniami innych ludzi, aby uniknąć subiektywnej oceny; w razie pojawienia się rozbieżności zastanów nad ich przyczyną,
 • pamiętaj, że poznawanie siebie nie może być wyłącznie jednorazowym przedsięwzięciem; obserwuj swoje zachowania oraz sposób myślenia systematycznie i przez dłuższy czas.
Moja Analiza SWOT

Moja Analiza SWOT

Wykonując własną Analizę pamiętaj, że:

 1. Nie ma obiektywnych mocnych i słabych stron.
 2. Poszczególne osoby mogą inaczej kwalifikować stany i zjawiska.
 3. Ludzie różnią się zdolnością dostrzegania swoich zasobów i braków.
 4. Raz określone mocne czy słabe strony nie pozostają nimi na zawsze.

Krok 2.

Proces budowania zmian w oparciu o wyniki Analizy SWOT powinien bazować na silnych stronach, z jednoczesnym eliminowaniem lub osłabianiem stron słabych. Drugim dezyderatem jest wykorzystanie szans rozwojowych w otoczeniu, z omijaniem lub osłabianiem zagrożeń.

Dlatego w drugim kroku odpowiedz sobie szczerze na wysokiej jakości pytania:

 1. Jak dzięki mocnym stronom pokonam zagrożenia?
 2. Jak słabe strony mogą zniweczyć moje szanse?
 3. Jak dzięki mocnym stronom wykorzystam szanse?
 4. Jak słabe strony pogłębią zagrożenia?
 5. Które słabe strony mogą stać się atutem w określonych (jakich?) okolicznościach?
 6. Jakie szanse tkwią w zagrożeniach?
Twoja Analiza SWOT- kliknij i pobierz!

Twoja Analiza SWOT- kliknij i pobierz!

 

Czy po wykonaniu Analizy SWOT czujesz się przygotowana do przeprowadzenia zmian i stawienia czoła wyzwaniom? Jeśli jeszcze nie, to jakich zasobów ci brakuje? Skąd je zdobędziesz? Jak dużo czasu ci to zajmie? Kto może być twoim mentorem? Kto wesprze cię w drodze ku zmianom?

Pamiętaj! Konieczne jest ocenianie na bieżąco informacji, jeśli chcesz bazować na tych najlepszych. A najlepsze decyzje to te, które mają w sobie elastyczność.

Powodzenia!


Jeśli pobierasz infografiki, arkusze i planery wspierające twoją efektywność,  będzie nam bardzo miło, jeżeli będziesz obserwować działania Fundacji na Facebooku. Na fanpage’u Klub Pewnych Siebie Kobiet znajdziesz informacje o wpisach i nowych materiałach do pobrania, dlatego warto nas obserwować.

Co jeszcze możesz zrobić?
Komentarze, jak zwykle, do Twojej dyspozycji. Możesz także udostępnić wpis czy infografikę w SM, za co z góry dziękujemy!

 

» Pobierz arkusz


Kilka informacji technicznych: 

 • Arkusz jest gotowy do pobrania i zapisania w formacie PDF.
 • Możesz go wydrukować na dowolnym rodzaju papieru, także w kolorach czarno-białych.
 • Format druku to A4.
 • Można go wykorzystać tylko do własnego użytku lub przekazywać linki bliskim i znajomym. Nie wolno go natomiast sprzedawać ani wykorzystywać do celów marketingowych!

___________________

Newsletter nieustająco do dyspozycji subskrybentek » tutaj

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

5 + fifteen =